Sobota, 24 Czerwiec, Imieniny: Albina, Wandy, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ekspresowy budżet obywatelski

Jak ktoś ma pomysł na wykorzystanie 200 tysięcy złotych na miejska inwestycję, musi się pospieszyć. W tym roku skrócone zostały terminy, zarówno w odniesieniu do składania wniosków, jak i późniejszego głosowania. Dotychczas wygrywała rekreacja dla ludzi, może czas na inną?


Nowe zasady dają średnio po 20 dni (wliczając w to różne kalendarzowo czerwone i inne wolne) na przygotowanie i złożenie wniosków, jak i na następujące po nim głosowanie.

 

Pierwsza z czynności czyli wnioskowanie, to termin od 15 maja do 5 czerwca. Po weryfikacji formalnej propozycje inwestycji zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców: między 20 czerwca, a 10 lipca. Rzecz tę – być może – ułatwi to, że każdy ze złożonych projektów będzie miał swoją, odrębną kartę do głosowania, wskazać wybór można będzie także droga elektroniczną, uprawnienia do wyboru sprawdzane będą na podstawie nr pesel, więc odpada wymóg czytelnego podpisu (chociaż podpis jest niezbędny na kartach wrzucanych do urny).

 

Regulamin nie przewiduje wyłączenia radnych z prawa do składania projektów. - Nie można tego zrobić formalnie, bo przeczyłoby to zasadom demokracji i byłoby dyskryminujące – tłumaczy burmistrz Danuta Górska. - Podczas spotkań zaproponowałam dżentelmeńską umowę, aby radni dla dobra idei budżetu obywatelskiego, w poczuciu przyzwoitości, powstrzymali się od składania wniosków. Mam nadzieję, że się zastosują.

 

Ekspresowe tempo, według wiceburmistrza Krzysztofa Kaczmarczyka, to nic osobliwego. - Wzorowaliśmy się na innych, większych miastach, w tym Olsztynie. Tam wszędzie te terminy są 2-, 3-tygodniowe – mówi.

 

Zwycięski wniosek będzie realizowany w przyszłym roku. Będzie to już czwarta inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego. Dotychczas powstały miejsca rekreacji, mimo że wśród pomysłów bywały i inne, równie ciekawe. Czy podobnie będzie tym razem?

 

Na przykład w Szczecinie, właśnie w ramach budżetu obywatelskiego, powstały tzw. wybiegi dla psów. Podobne (jak na fotografii) są w Rybniku i w wielu już innych miastach. To znakomite rozwiązanie dla właścicieli czworonogów i sposób na co najmniej częściowe pozbycie się psich odchodów z trawników. Koszty są różne, w zależności od tego, jak bardzo taki wybieg jest „wypasiony”. Najkrócej rzecz ujmując – to ogrodzony plac, najlepiej chociaż trochę zadrzewiony, z ławeczkami i różnymi urządzeniami do psich zabaw i – przede wszystkim – z odpowiednim wyposażeniem na odchody. Za 200 tysięcy mogłyby takie w Szczytnie powstać co najmniej trzy albo i cztery, naprawdę dobrej jakości. A miejsca jest dostatek: „kacze doły”, parki przy Pasymskiej i Skłodowskiej-Curie, okolice Małej Bieli itp. Może Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zechce z naszego pomysłu skorzystać? Zachęcamy.



Powiązane wydarzenia

  • Wtorek, 2017-06-20 18:41:16

Obywatelska mizeria budżetowa

  • Sobota, 2017-05-06 23:33:19

Co słychać w Patrolu Obywatelskim?

  • Piątek, 2017-05-05 15:45:54

Wcisnęli stadion do budżetu



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

  • Mistrzowskie zdjęcia pana Mirosława
    Piekne zdjecie.Pokazuje ile tak naprawde czlowiekowi do szczescia potrzeba…materialne rzeczy maja wartosc ulotna..Gratulacje dla Pana Miroslawa Olzackiego
    Autor: Gosia Janowski
    2017-06-23 00:51:23
  • Idzie na wielki konflikt...
    ZROBIC LEPIEJ FAJNE BOISKA DLA DZIECI PRZY PODSTAWOWKACH A NIE CIAGLE TE ULICE !!!!!! CO ZA PTOBLEM SAME BETONY I BRAMKI DO PILKI W NOGE A RACZEJ KAWAŁ ŁYSYCH STALOWYCH RUREK !!! KPINA BURMISTRZ, WSTYD!
    Autor: TheMil
    2017-06-21 23:29:43
  • Obywatelska mizeria budżetowa
    Basen porządny by się przydał
    Autor: Mado
    2017-06-21 10:38:28
  • Wypadek na Wielbarskiej w Szczytnie
    Znowu bmw...
    Autor: AntyBMW
    2017-06-20 10:05:23
  • Motocyklista stracił stopę w wypadku
    https://i1.jbzdy.pl/contents/2017/06/aae7da9a3da99ecaca9e14675281bc4b.jpg
    Autor: Arek
    2017-06-18 18:56:32
  • Starosta godny naśladowania
    Obecnie to jest porażka ,każdej władzy na szczeblu Państwowym.Przyznają sobie nagrody jako władza władzy. Może na to się nabrać człowiek, co mało wie o marketingu i PR. Wyróznienie ,daje się przegranym.
    Autor: Piotr
    2017-06-18 16:50:59
  • Mazurskie gadanie - Tak dalej być nie może!
    Wyjeżdżają nasi do Olsztyna, to znaczy na zachód. ;-)
    Autor: Szkodnik z PSL-u
    2017-06-18 16:12:42
  • Mazurskie gadanie - Tak dalej być nie może!
    W Szczytnie powinno sie wybudowac nowoczesny szpital.Mieszkam za granica.Ostatnio bylam w malym miasteczku gdzie pobudowano szpital...miasteczko odzylo,mnostwo miejsc prac...
    Autor: Anna Kowalska
    2017-06-16 13:40:44
  • Orlik przy Lanca ograniczony
    Ograniczeni to wydają się być radni którzy to przyklepali!Kompromis to by było do 21 bo cisza nocna zaczyna się od 22!Boisko zajęły kluby od poniedziałku do piątku non stop.Postronni ludzie nie mają kiedy pograć bo gra KLUB MA TRENING!Ludzie to jest boisko przy szkole,jak dzieci maja W-F na tym obiekcie to też zabronicie?Place zabaw koło bloków pozamykać przecież są blisko hałas jest POZAMYKAĆ wszystko cisza ma być i koniec!A dlaczego boisko do koszykówki jest również zamykane o 20 wraz z orlikiem?Przecież znajduje się 50 metrów od bloku jak nie dalej!
    Autor: Jan Kowalski
    2017-06-16 13:24:19
  • Mazurskie gadanie - Tak dalej być nie może!
    Ma Pan rację. Młodzi wyjeżdżają na studia i już nie wracają. Ja jestem tą osobą co większość. Po nauce już nie wróciłam a minęło 13 lat . Nie mniej ciągle marzę i o wierze i chce tu wrócić. To moje miasto. Tęsknię za nim za rodzina którą tu została. Nie mniej jednak brak pracy i jakichkolwiek perspektyw na utrzymanie swojego biznesu mój powrot do Szczytna oddała. Wiele lat już się zastanawiam co jest nie tak że to miasto wymiera. Nie ma nic co przyciągnie młodych. Knajpa jedna dwie na krzyż. Imprezy plenerowe znikome a nasze DiNS to już całkiem podupada . Wystarczy podpatrzec co inne władze robia dla swoich miast. Jest tyle świetnych pomysłów wystarczy tylko odpowiednia reklama , pomoc w realizacj
    Autor: Była mieszkanka
    2017-06-16 11:04:23