Niedziela, 28 Kwiecień
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa -

Reklama


Reklama

E10 na stacjach paliw od 1 stycznia. Sprawdź, czy twój samochód jest gotowy na nową benzynę!


Od 1 stycznia 2024 r na stacjach paliw pojawia się nowe oznaczenie. Jest to benzyna E10 - w założeniu bardziej przyjazna dla środowiska ze względu na swój wyjątkowy skład i zawartość biokomponentów. Nie będzie nadawała się jednak do każdego auta. Sprawdź, czy swój samochód będziesz mógł nią zatankować.



Nowe paliwo E10 ma zastąpić na stacjach benzynowych w Polsce dotychczasową benzynę E5 (Pb 95). Czy to oznacza poważne zmiany dla właścicieli pojazdów właśnie z tym napędem? Niekoniecznie, ponieważ większość modeli samochodów produkowanych po 2002 roku jest przystosowana do tego typu paliwa.

 

Aby rozwiać wątpliwości, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało specjalną wyszukiwarkę aut. W ten sposób sprawdzisz kompatybilność pojazdu z benzyną E10.

 

 

Przeglądarka dostępna jest tu kliknij i sprawdź, czy możesz zatankować swoje auto E10.

 

Benzyna E10 to tak naprawdę dobrze znana polskim kierowcom benzyna 95-oktanowa jednak z nieco zmodyfikowanym składem. Ta ostatnia zawiera bowiem do 5% biokomponentów. Nowe paliwo E10 będzie ich miało do 10%.

 

Decyzja o wprowadzeniu tego rozwiązania jest pochodną unijnych przepisów o składzie paliw ropopochodnych. Należy do nich dodawać biokomponenty (w przypadku benzyny jest to bioetanol) na bazie biomasy (np. ze zbóż, buraków cukrowych czy kukurydzy). Na stacji benzynowej nowe paliwo będzie oznaczone za pomocą naklejki na dystrybutorze.

 

 

Czym benzyna E10 różni się od E5?

Różnica zachodzi przede wszystkim w składzie chemicznym paliwa. Paliwo E10 to mieszanka benzyny i etanolu. Jest to alkohol produkowany ze wspomnianych już składników pochodzenia roślinnego. Litera "E" wskazuje tutaj na etanol, zaś liczba "10" określa procentową zawartość tego składnika w mieszance.

 

Zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w transporcie samochodowym ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych.


Reklama

 

Dlaczego wprowadzono paliwo E10 na stacjach paliw?

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zasadniczym celem wprowadzenia benzyny silnikowej E10 jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Bezpośrednim efektem tej zmiany ma być poprawa jakości powietrza, zwłaszcza w dużych aglomeracjach borykających się z problemem smogu.

 

Benzyna E10 cechuje się niższą emisją dwutlenku węgla w trakcie spalania (mniejszy ślad węglowy). Finalnie spaliny emitowane przez to paliwo będą zdecydowanie mniej toksyczne. To jak paliwo E10 wpłynie ostatecznie na środowisko, będzie jednak zależało od kilku czynników, jak choćby metoda pozyskiwania i produkcji etanolu. Jeśli ten proces będzie wymagał dużych zasobów wody czy energii niekoniecznie będzie to korzystne dla środowiska.

 

Benzyna E10 nie jest nowym odkryciem, choć w polscy kierowcy będą z nią mieli styczność po raz pierwszy. Jednak naklejkę E10 można zobaczyć na dystrybutorze paliwa także w innych krajach na świecie i to od kilkunastu lat.

 

W Unii Europejskiej jesteśmy 18. krajem, który decyduje się na większe zastosowanie bioetanolu w paliwach transportowych zaraz po:

 

Austrii,

Belgii,

Bułgarii,

Danii,

Estonii,

Finlandii,

Francji,

Niderlandach,

Hiszpanii,

Irlandii,

Litwie,

Łotwie,

Luksemburgu,

Reklama

Niemczech,

Rumunii,

Słowacji,

Węgrzech.

 

Nowe paliwo E10 można zatankować również w Norwegii czy Wielkiej Brytanii, a poza Europą w Stanach Zjednoczonych i Australii.

 

Czy nowe paliwo E10 jest bezpieczne dla silnika?

Benzyna silnikowa E10 ma nieco inne właściwości nich dotychczas stosowana E5, jednak nie powinna negatywnie wpływać na pracę silnika - oczywiście pod warunkiem, że auto jest przystosowane do tankowania nowego paliwa. Jeśli tak nie jest, konsekwencją może być np. uszkodzenie układu paliwowego.

 

Jak to sprawdzić? Informację o paliwie, jakie kierowca ma do dyspozycji na stacjach benzynowych można znaleźć:

przy klapie wlewu paliwa,

w instrukcji obsługi pojazdu,

w innych dokumentach pojazdu.

 

To, gdzie należy sprawdzić kompatybilność samochodu z benzyną E10 zależy od producenta pojazdu.

 

Przypomnijmy, że benzyna 98 nie zmienia się na stacjach paliw. Zwiększenie zawartości bioetanolu w składzie dotyczy wyłącznie Pb95.

 

Uwaga!

Jeżeli samochód jest przystosowany do tankowania nowego paliwa E10, można je mieszać właśnie z Pb98 w dowolnych proporcjach.

 



Komentarze do artykułu

Romek

Czyli taka ironią losu, że teraz właściciele starszych aut czyli z założenia biedniejsi, będą musieli kupować droższa benzynę 98, żeby móc jeździć swoimi autami. To oczywiście ma ich zachęcić do kupna np elektrycznego auta np za 100-150 tys...

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama