Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Działają niestandardowo dla rozwoju lokalnego rynku pracy (zdjęcia, statystyki)


Dzisiaj urząd pracy to nie tylko pośredniczenie w znalezieniu zatrudnienia. Dowodem na to są działania szczycieńskiego PUP. Niestandardowe, nastawione na pobudzanie rynku pracy i dawanie nowych możliwości nie tylko osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, ale również przedsiębiorcom i młodym ludziom, którzy dopiero za chwilę postawią pierwsze zawodowe kroki.



Dynamicznie zmieniający się rynek pracy to wyzwanie. Z nim doskonale mierzy się Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. To aktywna instytucja, która swój szeroki wachlarz usług kieruje do różnych grup odbiorców. Działa na rzecz rozwoju przedsiębiorców, kształcenia osób poszukujących pracy oraz młodych ludzi, przed którymi trudna decyzja: jaki kierunek zawodowy wybrać?

 

2023 rok upłynął pod znakiem bezpośrednich kontaktów z klientami. Wzmacnianie lokalnego biznesu oraz zwiększanie świadomości ludzi młodych na temat rozwoju zawodowego to dwa główne kierunki działań.

 

Doradcy klienta instytucjonalnego, którzy tworzą punkt obsługi pracodawcy w PUP w Szczytnie podkreślają, że wspieranie biznesu ma potencjał długoterminowy, m.in. ze względu na zapewnienie stabilnego zatrudnienia i możliwości rozwoju zawodowego dla mieszkańców.

 

 

 

MŁODZI WAŻNI

Każdego roku rynek pracy wzbogaca się o nowe pokolenie. Dlatego dla szczycieńskiego urzędu kluczowe jest doradztwo zawodowe. Dzięki osobistym kontaktom z młodymi ludźmi otrzymują wiele informacji dotyczących zawodowych oczekiwań i możliwości młodego pokolenia. To doskonała okazja do pokazania, z jakich narzędzi mogą skorzystać przygotowując się do wkroczenia na rynek pracy.

 

W 2023 roku, w ramach podjętej współpracy z Akademią Policji w Szczytnie, studenci mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu pn. „Oko w oko z ekspertami rynku pracy”.

 

Beata Januszczyk, dyrektor instytucji przeprowadziła wykład na temat usług rynku pracy dla osób młodych, rozwoju zawodowego oraz nurtu uczenia się przez całe życie oraz możliwości jakie młodym ludziom oferuje urząd pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Biura Karier Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie jako element cyklicznej ogólnopolskiej akcji pt. „Gra o Karierę”.

 

Szczycieński urząd chętnie gości młodzież. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w ramach ogólnopolskiego programu „Dzień przedsiębiorczości" spotkali się z pracownikami PUP. W te cykliczne spotkania włącza się szczycieński urząd. Okazja do zaprezentowania możliwości zawodowych, jakie czekają na młodych ludzi.

 

 

Również w tym roku dyrektor Beata Januszczyk oraz koordynator doradców klienta Elżbieta Dawidczyk wzięły udział w dwóch debatach z przyszłymi uczestnikami rynku pracy, uczniami szkół szkoły Podstawowej nr 6 oraz Zespołu Szkół nr 1. Była to okazja do przekazania sporej dawki informacji i wskazówek, jak świadomie kształtować pożądane na rynku pracy kompetencje.


Reklama

 

W październiku doradcy zawodowi spotkali się z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach XIII Warmińsko – Mazurskiego Tygodnia Kariery. Wydarzenia odbyły się pod nazwą: „Przyszłość kompetencji – interakcje człowieka z nową technologią". Cel spotkań to uświadomienie uczestnikom, jak duży wpływ na współczesny rynek pracy mają nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja. W spotkaniach wzięło udział blisko 800 uczniów.

 

 

PRZEDSIĘBIORCY KLUCZOWI

W czerwcu Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie zorganizował seminarium pn. „Rola ekonomii społecznej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw". Partnerami była Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy. Celem spotkania było kreowanie przyjaznego środowiska dla tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw społecznych oraz zainicjowani współpracy lokalnych firm reprezentujących biznes i jednostek samorządu terytorialnego w tym sektorze.

 

Zainicjowana została współpraca przez dyrektor Beatę Januszczyk pomiędzy urzędem pracy, ośrodkami pomocy społecznej oraz dwoma nowopowstałymi centrami integracji społecznej w Szczytnie.

 

Z zaproszenia skorzystały przedstawicielki wszystkich ośrodków pomocy społecznej z powiatu szczycieńskiego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie oraz Patrycja Lazar Dyrektor CIS BETEL w Szczytnie, która przedstawiła ofertę i zasady funkcjonowania centrów integracji społecznej.

 

Z dużym zainteresowaniem spotkała się konferencja dla przedsiębiorców pod hasłem „Przywództwo w czasach zmian – jak budować skuteczne zespoły w dobie innowacji i zmian”. Zgromadziła 75 uczestników. Była kontynuacją cyklu spotkań skierowanych do przedsiębiorców i instytucji działających w obszarze rynku pracy powiatu szczycieńskiego.

 

Działań podejmowanych przez Szczycieński Urząd pracy jest wiele. Ta aktywność i niestandardowe podejście przekłada się na skuteczne realizowanie przez instytucję zadań, jakie przed nią stoją.

 


TROCHĘ STATYSTYKI za 2023 rok

Liczba osób, które otrzymały środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - 76

Liczba osób, które podjęły pracę w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego (doposażenie/wyposażenie stanowiska pracy) - 44

Liczba osób, które podjęły pracę w ramach prac interwencyjnych - 192

Liczba osób, które podjęły pracę w ramach robót publicznych - 49

Liczba osób, które podjęły pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie - 1

Liczba osób, które rozpoczęły szkolenie (w tym w ramach bonów szkoleniowych) - 165

Reklama

Liczba osób, które rozpoczęły staż - 79

Liczba osób, które rozpoczęły prace społecznie użyteczne - 64

Osoby zagrożone utratą pracy, które przeszły szkolenia przekwalifikujące w ramach Krajowego Funduszu – 190 osób


 

ROZMOWA z Beatą Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie

 

Dzisiaj Urząd Pracy w Szczytnie znacząco różni się od typowej instytucji pośredniczącej w zatrudnieniu. Skąd takie podejście?

Przede wszystkim stawiamy na ludzi. To oni tworzą miejsca pracy i oni ich poszukują. Tylko połączenie działań zarówno na rzecz pracodawcy jak i pracownika może przynieść długofalowy efekt. Do dyspozycji mamy wiele narzędzi, by dobrze realizować nasze zadania, po wszystkie staramy się sięgać. Również te, które nie są standardowe. To przynosi wymierne korzyści w postaci nowych miejsc pracy.

 

W tym roku mocno stawialiście na przedsiębiorców?

Tak. Silni przedsiębiorcy to stabilne miejsca pracy. Naszym sukcesem nie jest tylko to, gdy osoba bezrobotna uzyska zatrudnienie, ale również, gdy przedsiębiorca przy naszym wsparciu rozwija się. Taki proces jest długofalowy, wart zaangażowania. W naszym urzędzie są przeszkoleni pracownicy, którzy pomagają firmom i instytucjom znaleźć narzędzie, z których mogą skorzystać by tworzyć miejsca pracy lub inwestować w rozwój pracowników.

 

Młode pokolenie jest kluczowe?

Zdecydowanie. Czas płynie szybko, dlatego im wcześniej docieramy do młodych ludzi by pokazywać im jak funkcjonuje rynek pracy, jakie mechanizmy nim kierują i jakie są oczekiwania wobec pracowników to mamy szansę na to, by lepiej przygotować ich do wejścia w te tryby. Tak, by nie było to traumą, a szansą.

 

Co dzisiaj przedsiębiorcy najbardziej cenią w kandydatach do pracy?

Umiejętność pracy w zespole, kreatywność i chęć doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. Pracownik, który chce się rozwijać i kształcić to najlepszy wybór i przedsiębiorcy od nas są tego świadomi. Bo często korzystają z oferty szkoleniowej skierowanej do pracowników.

 

Czego od pracy oczekują osoby jej poszukujące?

Tu jest podobnie. Pracownicy chcą mieć możliwość pójścia do przodu i rozwinięcia skrzydeł. Chcą czuć się częścią zespołu.

 

Jaki jest największe sukces 2023 roku w PUP?

Budowanie współpracy międzysektorowej na rzecz rozwoju rynku pracy. Okazuje się, że otwartość na to jest z różnych stron. Naszą rolą jest odpowiednie pokierowanie tym trendem.



Komentarze do artykułu

Nikodem.

Połowa tych ludzi do zwolnienia !

King

Cha, cha, cha! Ale laurka. ????

Jan

Piekne zdjęcia, nanich uśmiechnięte twarze ludzi a pracownicy PUP zarabiaja grosze. Oczywiście ten komentarz będzie usunięty jak zwykle w ramach wolnych mediów i mowy nienawiści, które działają w jedną stronę...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama