Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Duchowni poparli mieszkańców, ulica Buczka stanie się Wspólną

Radni jednogłośnie zadecydowali o tym, że ulica Mariana Buczka zmieni nazwę na Wspólną. Chcieli tego sami mieszkańcy. Ich wniosek poparli szczycieńscy duchowni.Do rady miejskiej wpłynęły też dwa inne wnioski, w których na patrona ulicy proponowano księdza Roberta Dziewiatowskiego. Takie propozycje złożyli Klub Gazety Polskiej oraz Zbigniew Gontarzewski. Nie były one jednak głosowane, bo jako pierwszy przegłosowano wniosek mieszkańców ulicy Buczka, który zakładał przemianowanie ich ulicy na Wspólna, i uzyskał on jednogłośne poparcie – 18 obecnych na sali radnych.

 

 

Mieszkańcy, jeszcze ulicy Buczka, mieli ogromne wsparcie ze strony środowiska duchownych, którzy przesłali do radnych specjalne oświadczenie.

- Dla mnie osobiście ksiądz Robert to bardzo ważna postać, trudno spotkać człowieka, który jest tak ludzki, a jednocześnie tak boski – mówi ksiądz Andrzej Preuss, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. - Bez wątpienia to był wyjątkowy człowiek. Przyjaciel ludzi. I jeśli kiedyś ksiądz Robert stanie się patronem ulicy, skrzyżowania, czy ronda w naszym mieście to super. Podpiszę się pod tym, i czuję, że zrobi tak samo każdy ksiądz.

 

Mimo takiej opinii księża naszego dekanatu poparli mieszkańców ulicy Buczka, a nie wnioski Zbigniewa Gontarzewskiego czy Klubu Gazety Polskiej. - Z mojej wiedzy wynika, że mieszkańcy tej ulicy sami ją budowali, sami remontowali i teraz sami wybrali nazwę – mówi ksiądz Andrzej. - Dla mnie i księży z naszego dekanatu to jest priorytet. Nie widzę tu żadnej ujmy dla księdza Roberta. Takie jest stanowisko wszystkich księży naszego dekanatu.

Księża odnieśli się też do wniosków Zbigniewa Gontarzewskiego i Klubu Gazety Polskiej. - Jeśli ci ludzie twierdzą, że są za mieszkańcami i ich reprezentują, to powinni zaakceptować wolę ludzi, którzy mieszkają przy ul. Buczka – mówi ksiądz Andrzej Preuss. - Z tą opinią trzeba się liczyć. Jeśli wnioskodawcy rzeczywiście robią to dla ludzi, to brakuje w ich działaniu konsekwencji i logiki, jeśli nie skonsultowali swoich propozycji z mieszkańcami. Ale jeśli robią to z pobudek politycznych to powinni uderzyć się w pierś, bo marnie jest z nimi.

 

Zmiany nazwy ulicy Buczka domagał się wojewoda. Zdaniem IPN Buczek to komunistyczny działacz. Władze miasta nazwy nie próbowały wcześniej zmieniać, bo nie chcieli tego sami mieszkańcy ulicy. Teraz wyjścia już nie mają, bo albo zmienią nazwę ulicy uchwałą sami, albo z urzędu dokona tego wojewoda.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54
 • Świętajno – stracona szansa rozwoju? Rozmowa z byłym wójtem Januszem Pabichem
  Poprzedni wójt miał swój czas i się nie sprawdził. Nie wybraliśmy go i już nie wybierzemy. Nie rozumiem skąd u niego takie parcie na urząd. Poza tym jak widzę tych ludzi co są za nim: Krzyśków, Pasławska to wiem, że jest pozamiatane. Klasyk by zaśpiewał "ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ" - na nasze szczęście, na szczęście gminy. Pozdrawiam wszystkich ziomali. Bądźmy przy urnach jesienią.
  Autor: Szwejk ze Świętajna
  2018-05-26 00:49:56
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Zdecydowanie skupiłbym się na stanie technicznym radiowozu, a nie nad tym ile jechali oraz czy mieli zapięte pasy. W tej firmie wszystko naprawia się po taniości i tylko w ostateczności. Ten kto pracował i jeszcze pracuje w tej firmie wie o co chodzi. Poza tym policjanci traktowani są jak psy na posyłki, jak ktoś chce sobie sprawdzić autokar przed wyjazdem to niech podjedzie do najbliższej komendy, albo do stacji kontroli pojazdów. Jest zbyt dużo absurdów w tej firmie, a przede wszystkim zachowanie przełożonych, którzy przez całe życie byli popychadłami, a jak się dostają do władzy to mają się za nie wiadomo kogo. Tego chłopaka zabił SYSTEM. Świeć Panie nad jego duszą, a drugiemu daj zdrowie.
  Autor: sierż. sztab.
  2018-05-25 22:49:08
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Rodzina szybko zglaszac sprawe do prokuratury niech zabezpeicza wrak a biegły obnaży cała prawdę o stanie techniczym. Śpij bracie....
  Autor: st sierż -
  2018-05-25 21:50:51