Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Domowe ciepło z dotacją


Mateusz i Joanna Sawa z Nowego Gizewa to jedni z pierwszych beneficjentów, którzy uzyskali dotację w ramach programu „Czyste powietrze”. Pierwsze dziewięć umów dotacyjnych na terenie Warmii i Mazur zostało podpisanych w środę, 9 stycznia. Dysponentem środków, przeznaczonych na realizację rządowego programu, jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto wspomnieć, że Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” został uruchomiony zaledwie trzy miesiące temu.Łączny koszt inwestycji, których dotyczą podpisane już umowy, wyniósł ponad 250 tysięcy złotych, z czego ponad 107 tysięcy złotych to dotacje. Wśród pierwszych beneficjentów nie zabrakło państwa Mateusza i Joanny Sawa z Nowego Gizewa, którzy zdecydowali, że ich nowy dom będzie ogrzewany gazem. Koszt montażu pieca wraz z przyłączem zamknął się w kwocie ponad 13 tys. zł, z czego prawie 4 tys. zł będzie stanowiła dotacja.

 

– Dla nas to świetna okazja do obniżenia kosztów budowy domu – mówi z zadowoleniem Mateusz Sawa. – Nasz budynek, którego powierzchnia użytkowa wynosi 120 metrów kwadratowych, zostanie w najbliższym czasie odpowiednio docieplony, aby w jak największym stopniu wykorzystać możliwości naszego pieca i przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu – dodaje.

 

Celem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Ma być realizowany do 2029 roku.


 

Umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego w formie dotacji i/lub pożyczki przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego kotła grzewczego. Do tej pory do WFOŚiGW w Olsztynie, który zajmuje się wdrażaniem programu na Warmii i Mazurach wpłynęło prawie 700 wniosków o dofinansowanie. Na razie nabór dokumentów został wstrzymany, ale według wstępnych założeń ponowne uruchomienie programu nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Sem/hab

 

Fot.

Mateusz i Joanna Sawa z Nowego Gizewa skorzystali z programu „Czyste powietrze” i uzyskali dotację na budowę instalacji grzewczej.

Fot. Grzegorz SiemieniukKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56