Czwartek, 19 Lipiec, Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Debata „śmieciowa” za nami

Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, now...Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, nowocześniejsze technologie i to polskie, rodzime.

 

Spotkanie z mieszkańcami w śmieciowej głównie sprawie zainicjowała czwórka miejscowych radnych: Agnieszka Kosakowska, Anna Rybińska, Marcin Figórniak i Paweł Malec. Uznali, mniej czy bardziej podstawnie, że mieszkańcy Szczytna są bombardowani informacjami o dobrodziejstwie istnienia i działania spółki ZGOK, której samorząd szczycieński jest udziałowcem, a o alternatywnych rozwiązaniach i zagrożeniach ze strony istniejącego nie wiedzą nic.

Wątpliwości co do ZGOK przedstawiła wiceburmistrz Pasymia Maria Cejmer. Główne zarzuty: to zmonopolizowanie gospodarki śmieciowej na dziesiątki lat, ograniczenie, a wręcz uniemożliwienie wejścia na rynek (utrzymania się na rynku) innych podmiotów działających w tej samej sferze, ryzyko niekontrolowanego wzrostu cen, który może dotknąć mieszkańców i równie duże ryzyko pokrywania kar, jeśli spółka nie wywiąże się z przyjętych norm, co z kolei jest prawdopodobne, bowiem zastosowana została technologia, którą Zachód uznaje już za przestarzałą i się z niej wycofuje. W perfekcyjnie przygotowanej prezentacji pojawiły się kilka razy sugestie, iż istnieją w województwie inne, lepsze, może i tańsze rozwiązania technologiczne, znacznie nowocześniejsze, ale niemożliwe do wdrożenia wobec istniejącej monopolizacji. Za tę, co prawda, odpowiada sejmik wojewódzki, ale – co również było sugerowane – procesy decyzyjne i późniejsza realizacja (w postaci ZGOK) były powiązane poprzez – nazwijmy to eufemistycznie – partnerstwo polityczne decydentów.

Kontrargumentację, w mniejszym zakresie i przy znacznie mniejszej przychylności publiczności, w dużej części zdominowanej przez jedynie słuszną obecnie linię polityczną, zaprezentował prezes ZGOK Adam Sierzputowski, do głosu dopuszczona też została burmistrz Danuta Górska, a wiceburmistrz Cejmer, polemizując z oponentami, umiejętnie unikała szczegółowych odniesień, chociaż zarzut optowania za bardzo konkretnym rozwiązaniem i bardzo konkretnym przedsiębiorstwem też został jej postawiony, przerzucając niejako odpowiedzialność na istniejące prawo, a więc parlament. Postulowała zatem, zwracając się do obecnego podczas debaty posła (było dwóch, ale jeden szybko się zaprezentował i jeszcze szybciej zniknął), by rząd i sejm rzetelniej realizował swoje deklaracje dotyczące promocji innowacyjnych rozwiązań w gospodarce.

Na spotkaniu zabrakło zapowiadanego wojewody, którego zastąpiła dyrektor jego biura.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Nocna opieka medyczna? To raczej kabaret! Zdarza się, że dzieci są badane przez lekarza ginekologa, który zachowuje się jakby bał się w ogóle je dotknąć!!! A na końcu i tak słyszymy: "Proszę poczekać do poniedziałku"
  Autor: Mama
  2018-07-18 13:29:35
 • Wmurowali kamień węgielny pod szpital (film)
  Te same ryje od lat, budowa skrzydła szpitala a pchają się przed kamery jak zwykle ludzie kompletnie nie mający nic z tym wspólnego.
  Autor: Szczytniak
  2018-07-18 10:24:02
 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Szpital w Szczytnie i Jego pożal się ..... Od lat to samo i co ? i nic.
  Autor: Jarosław"Pol...Zbaw...
  2018-07-17 21:38:11
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.
  Autor: Marcin
  2018-07-17 10:50:09
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54