Sobota, 20 Styczeń, Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Debata „śmieciowa” za nami

Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, now...Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, nowocześniejsze technologie i to polskie, rodzime.

 

Spotkanie z mieszkańcami w śmieciowej głównie sprawie zainicjowała czwórka miejscowych radnych: Agnieszka Kosakowska, Anna Rybińska, Marcin Figórniak i Paweł Malec. Uznali, mniej czy bardziej podstawnie, że mieszkańcy Szczytna są bombardowani informacjami o dobrodziejstwie istnienia i działania spółki ZGOK, której samorząd szczycieński jest udziałowcem, a o alternatywnych rozwiązaniach i zagrożeniach ze strony istniejącego nie wiedzą nic.

Wątpliwości co do ZGOK przedstawiła wiceburmistrz Pasymia Maria Cejmer. Główne zarzuty: to zmonopolizowanie gospodarki śmieciowej na dziesiątki lat, ograniczenie, a wręcz uniemożliwienie wejścia na rynek (utrzymania się na rynku) innych podmiotów działających w tej samej sferze, ryzyko niekontrolowanego wzrostu cen, który może dotknąć mieszkańców i równie duże ryzyko pokrywania kar, jeśli spółka nie wywiąże się z przyjętych norm, co z kolei jest prawdopodobne, bowiem zastosowana została technologia, którą Zachód uznaje już za przestarzałą i się z niej wycofuje. W perfekcyjnie przygotowanej prezentacji pojawiły się kilka razy sugestie, iż istnieją w województwie inne, lepsze, może i tańsze rozwiązania technologiczne, znacznie nowocześniejsze, ale niemożliwe do wdrożenia wobec istniejącej monopolizacji. Za tę, co prawda, odpowiada sejmik wojewódzki, ale – co również było sugerowane – procesy decyzyjne i późniejsza realizacja (w postaci ZGOK) były powiązane poprzez – nazwijmy to eufemistycznie – partnerstwo polityczne decydentów.

Kontrargumentację, w mniejszym zakresie i przy znacznie mniejszej przychylności publiczności, w dużej części zdominowanej przez jedynie słuszną obecnie linię polityczną, zaprezentował prezes ZGOK Adam Sierzputowski, do głosu dopuszczona też została burmistrz Danuta Górska, a wiceburmistrz Cejmer, polemizując z oponentami, umiejętnie unikała szczegółowych odniesień, chociaż zarzut optowania za bardzo konkretnym rozwiązaniem i bardzo konkretnym przedsiębiorstwem też został jej postawiony, przerzucając niejako odpowiedzialność na istniejące prawo, a więc parlament. Postulowała zatem, zwracając się do obecnego podczas debaty posła (było dwóch, ale jeden szybko się zaprezentował i jeszcze szybciej zniknął), by rząd i sejm rzetelniej realizował swoje deklaracje dotyczące promocji innowacyjnych rozwiązań w gospodarce.

Na spotkaniu zabrakło zapowiadanego wojewody, którego zastąpiła dyrektor jego biura.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Dostawczy fiat potrącił 79-letnią kobietę na ulicy Piłsudskiego
  Prawdą jest że ta Pani przechodziła w miejscu niedozwolonym, ale prawdą jest również że jest tam bardzo słabe oświetlenie.
  Autor: Kierowca
  2018-01-19 12:24:56
 • Radni rżną własną gminę?
  A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?
  Autor: Izabala
  2018-01-18 16:57:17
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49