Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Debata „śmieciowa” za nami

Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, now...Jeśli nie ZGOK, to co? - na to pytanie specjaliści od gospodarki śmieciowej, przeciwni tej spółce i przyjętemu przez gminy rozwiązaniu likwidacji odpadów nie umieli bądź nie chcieli odpowiedzieć. W „tle” debaty kilkakrotnie jedynie sugerowano, że są w kraju, a nawet w naszym województwie znacznie lepsze, nowocześniejsze technologie i to polskie, rodzime.

 

Spotkanie z mieszkańcami w śmieciowej głównie sprawie zainicjowała czwórka miejscowych radnych: Agnieszka Kosakowska, Anna Rybińska, Marcin Figórniak i Paweł Malec. Uznali, mniej czy bardziej podstawnie, że mieszkańcy Szczytna są bombardowani informacjami o dobrodziejstwie istnienia i działania spółki ZGOK, której samorząd szczycieński jest udziałowcem, a o alternatywnych rozwiązaniach i zagrożeniach ze strony istniejącego nie wiedzą nic.

Wątpliwości co do ZGOK przedstawiła wiceburmistrz Pasymia Maria Cejmer. Główne zarzuty: to zmonopolizowanie gospodarki śmieciowej na dziesiątki lat, ograniczenie, a wręcz uniemożliwienie wejścia na rynek (utrzymania się na rynku) innych podmiotów działających w tej samej sferze, ryzyko niekontrolowanego wzrostu cen, który może dotknąć mieszkańców i równie duże ryzyko pokrywania kar, jeśli spółka nie wywiąże się z przyjętych norm, co z kolei jest prawdopodobne, bowiem zastosowana została technologia, którą Zachód uznaje już za przestarzałą i się z niej wycofuje. W perfekcyjnie przygotowanej prezentacji pojawiły się kilka razy sugestie, iż istnieją w województwie inne, lepsze, może i tańsze rozwiązania technologiczne, znacznie nowocześniejsze, ale niemożliwe do wdrożenia wobec istniejącej monopolizacji. Za tę, co prawda, odpowiada sejmik wojewódzki, ale – co również było sugerowane – procesy decyzyjne i późniejsza realizacja (w postaci ZGOK) były powiązane poprzez – nazwijmy to eufemistycznie – partnerstwo polityczne decydentów.

Kontrargumentację, w mniejszym zakresie i przy znacznie mniejszej przychylności publiczności, w dużej części zdominowanej przez jedynie słuszną obecnie linię polityczną, zaprezentował prezes ZGOK Adam Sierzputowski, do głosu dopuszczona też została burmistrz Danuta Górska, a wiceburmistrz Cejmer, polemizując z oponentami, umiejętnie unikała szczegółowych odniesień, chociaż zarzut optowania za bardzo konkretnym rozwiązaniem i bardzo konkretnym przedsiębiorstwem też został jej postawiony, przerzucając niejako odpowiedzialność na istniejące prawo, a więc parlament. Postulowała zatem, zwracając się do obecnego podczas debaty posła (było dwóch, ale jeden szybko się zaprezentował i jeszcze szybciej zniknął), by rząd i sejm rzetelniej realizował swoje deklaracje dotyczące promocji innowacyjnych rozwiązań w gospodarce.

Na spotkaniu zabrakło zapowiadanego wojewody, którego zastąpiła dyrektor jego biura.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
  Autor: Ksawery
  2018-04-24 12:59:10
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
  Autor: Wiem
  2018-04-24 12:35:10
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
  Autor: Obserwator
  2018-04-23 19:44:17
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
  Autor: Helena Modrejewska
  2018-04-23 19:28:43
 • Szczytno – miasto bez szans?
  jaki burmistrz takie miasto
  Autor: danuta
  2018-04-23 15:20:02
 • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
  Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
  Autor: Szymon Si
  2018-04-23 10:33:08
 • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
  Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
  Autor: Ja
  2018-04-22 22:39:49
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38