Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)


Andrea Lojewski, która mieszka w Niemczech, od 7 lat przyjeżdża do powiatu szczycieńskiego i pielęgnuje zapomniane mazurskie nekropolie. Trzy lata temu dołączyła do niej Tamara Pahlke. Dzięki ich wspólnym działaniom, udało się chociaż w części przywrócić do normalnego wyglądu 3 cmentarze na terenie powiatu szczycieńskiego – w Róklasie, Baranowie i Wielbarku. W tym roku planują na Mazury przyjechać w czerwcu i październiku.Działania Andrei i Tamary nie są przypadkowe, ponieważ - jak obie twierdzą – ich przodkowie urodzili się tu, na mazurskiej ziemi i na nich właśnie, jako potomkach – spoczywa obowiązek dbania o miejsca wiecznego spoczynku ich dziadków.

 

 

 

Andrea Lojewski urodziła się już w Niemczech, natomiast jej dziadkowie pochodzili z Róklasu i Baranowa nieopodal Opaleńca. Przodkowie Tamary Pahlke pochodzili z Szyman i Jerutek. Panie chcą w Niemczech powołać stowarzyszenie, dzięki któremu uda się pozyskać środki na częstsze przyjazdy i pielęgnację zapomnianych cmentarzy. Andrea dodaje, że dzięki temu udałoby się zintensyfikować ich działania i zaangażować większą grupę ludzi.

 

 

 

 

– Mieszkańcy miejscowości, w których prowadzimy prace, wspomagają nas czasami w działaniach – mówi Tamara, ale Andrea nie ukrywa żalu, że spotyka się z przejawami braku szacunku dla zmarłych. - Na przykład w Wielbarku poewangelicki cmentarz jest miejscem, gdzie niektórzy wysypują śmieci. Dotyczyło to głównej alei, która biegnie przez cmentarz w kierunku katolickiej nekropolii. Był rok, że z własnych funduszy pokryłam wycięcie części krzewów na cmentarzu - opowiada Andrea, i dodaje, że nie była to mała suma, bo 400 euro.


 

 

 

 

Obie panie zapewniają, że ich mężowie popierają te działania, a na pytanie czy z czasem zamierzają zamieszkać w regionie, skąd pochodzili przodkowie ich żon, Tamara odpowiada: - Nie czują się związani z tym regionem, ja natomiast za kilka lub kilkanaście lat zamierzam tu zamieszkać, na ziemi, która była ojczyzną moich dziadków i wtedy stanie się też moją.

 

 

 Komentarze do artykułu

Thomas

Dobrze by było aby mieszkańcy mogli wcześniej dowiedzieć się o zaplanowanej akcji sprzątania. Na pewno parę osób by się z chęcią dołączyło. A tak na marginesie. To co się wyprawia na byłym cmentarzu ewangelickim w Szczytnie jest żenujące. Dzieciaki grające w piłkę traktując stare krzyże jako bramki, zalani menele walający butelki gdzie popadnie. Tak to wygląda kraj w środku Europy w XXI wieku. Rozumiem, że na cmentarzu komunalnym przy ul.Mrongowiusza też tak można.

Bienschen

Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04