Poniedziałek, 16 Lipiec, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)

Andrea Lojewski, która mieszka w Niemczech, od 7 lat przyjeżdża do powiatu szczycieńskiego i pielęgnuje zapomniane mazurskie nekropolie. Trzy lata temu dołączyła do niej Tamara Pahlke. Dzięki ich wspólnym działaniom, udało się chociaż w części przywrócić do normalnego wyglądu 3 cmentarze na terenie powiatu szczycieńskiego – w Róklasie, Baranowie i Wielbarku. W tym roku planują na Mazury przyjechać w czerwcu i październiku.Działania Andrei i Tamary nie są przypadkowe, ponieważ - jak obie twierdzą – ich przodkowie urodzili się tu, na mazurskiej ziemi i na nich właśnie, jako potomkach – spoczywa obowiązek dbania o miejsca wiecznego spoczynku ich dziadków.

 

 

 

Andrea Lojewski urodziła się już w Niemczech, natomiast jej dziadkowie pochodzili z Róklasu i Baranowa nieopodal Opaleńca. Przodkowie Tamary Pahlke pochodzili z Szyman i Jerutek. Panie chcą w Niemczech powołać stowarzyszenie, dzięki któremu uda się pozyskać środki na częstsze przyjazdy i pielęgnację zapomnianych cmentarzy. Andrea dodaje, że dzięki temu udałoby się zintensyfikować ich działania i zaangażować większą grupę ludzi.

 

 

 

 

– Mieszkańcy miejscowości, w których prowadzimy prace, wspomagają nas czasami w działaniach – mówi Tamara, ale Andrea nie ukrywa żalu, że spotyka się z przejawami braku szacunku dla zmarłych. - Na przykład w Wielbarku poewangelicki cmentarz jest miejscem, gdzie niektórzy wysypują śmieci. Dotyczyło to głównej alei, która biegnie przez cmentarz w kierunku katolickiej nekropolii. Był rok, że z własnych funduszy pokryłam wycięcie części krzewów na cmentarzu - opowiada Andrea, i dodaje, że nie była to mała suma, bo 400 euro.

 

 

 

 

Obie panie zapewniają, że ich mężowie popierają te działania, a na pytanie czy z czasem zamierzają zamieszkać w regionie, skąd pochodzili przodkowie ich żon, Tamara odpowiada: - Nie czują się związani z tym regionem, ja natomiast za kilka lub kilkanaście lat zamierzam tu zamieszkać, na ziemi, która była ojczyzną moich dziadków i wtedy stanie się też moją.

 

 

 Komentarze do artykułu

Thomas

Dobrze by było aby mieszkańcy mogli wcześniej dowiedzieć się o zaplanowanej akcji sprzątania. Na pewno parę osób by się z chęcią dołączyło. A tak na marginesie. To co się wyprawia na byłym cmentarzu ewangelickim w Szczytnie jest żenujące. Dzieciaki grające w piłkę traktując stare krzyże jako bramki, zalani menele walający butelki gdzie popadnie. Tak to wygląda kraj w środku Europy w XXI wieku. Rozumiem, że na cmentarzu komunalnym przy ul.Mrongowiusza też tak można.

Bienschen

Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Z jakiego kraju masoneria was spuscila z łańcucha. Najprawdopodobnie kanada która jest siedliskiem.
  Autor: Nar
  2018-07-11 18:55:19
 • Aktywni obywatele za pieniądze z FIO
  Opracowując raport warto wskazać metodę badawczą oraz wszystkie uzyskane informacje aby otrzymane wyniku ktokolwiek mógł traktować poważnie. Przykro ale na dziś taka informację oceniam jako kiełbasę wyborczą. Poza tym kolejny problem to reprezentatywność i wiarygodność uzyskanych informacji. Jeżeli swoje uwagi przekaże 200 osób (np zainteresowanych jakąś sprawą) to czy np kosztem istotnych nakładów a co za tym idzie może także wbrew innym (niewypowiadającym się) samorząd powinien to realizować? Może i ciekawy pomysł na pozyskanie środków ale efekt niestety będzie mizerny. Szkoda tylko środków bo mogły być lepiej wydane!
  Autor: mieszkaniec
  2018-07-11 13:25:05
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  No tak, PSL również w tej kadencji nie zrobi nic by wyprowadzić ruch ciężarówek poza centrum miasta, ma w nosie mieszkańców centrum Szczytna. W związku z tym PSL nie otrzyma mojego głosu w tych wyborach. Z tego co wiem bardzo duża rzesza mieszkańców myśli podobnie.
  Autor: Jan Mazur
  2018-07-11 09:54:06
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  Przypominam że jest już 11 lipca więc chyba początek lipca minął. Czyżby PSL wstydził się własnego szyldu że planuje iść pod szyldem "partnerskiej" inicjatywy? :) Panie Rafale i jeszcze jedno. Co robiliście przez ostatnie 12 lat kiedy Burmistrz Górska z poparcia PSL kierowała naszym miastem? Dopiero po wyborach chcecie realizować nawet takie prozaiczne rzeczy jak winda dla niepełnosprawnych w SP Nr 2? Od Pani Górskiej też się przed wyborami odcinacie? Wydaje mi się że będzie trochę trudno!
  Autor: fred
  2018-07-11 08:33:48