Poniedziałek, 17 Grudzień, Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)


Andrea Lojewski, która mieszka w Niemczech, od 7 lat przyjeżdża do powiatu szczycieńskiego i pielęgnuje zapomniane mazurskie nekropolie. Trzy lata temu dołączyła do niej Tamara Pahlke. Dzięki ich wspólnym działaniom, udało się chociaż w części przywrócić do normalnego wyglądu 3 cmentarze na terenie powiatu szczycieńskiego – w Róklasie, Baranowie i Wielbarku. W tym roku planują na Mazury przyjechać w czerwcu i październiku.Działania Andrei i Tamary nie są przypadkowe, ponieważ - jak obie twierdzą – ich przodkowie urodzili się tu, na mazurskiej ziemi i na nich właśnie, jako potomkach – spoczywa obowiązek dbania o miejsca wiecznego spoczynku ich dziadków.

 

 

 

Andrea Lojewski urodziła się już w Niemczech, natomiast jej dziadkowie pochodzili z Róklasu i Baranowa nieopodal Opaleńca. Przodkowie Tamary Pahlke pochodzili z Szyman i Jerutek. Panie chcą w Niemczech powołać stowarzyszenie, dzięki któremu uda się pozyskać środki na częstsze przyjazdy i pielęgnację zapomnianych cmentarzy. Andrea dodaje, że dzięki temu udałoby się zintensyfikować ich działania i zaangażować większą grupę ludzi.

 

 

 

 

– Mieszkańcy miejscowości, w których prowadzimy prace, wspomagają nas czasami w działaniach – mówi Tamara, ale Andrea nie ukrywa żalu, że spotyka się z przejawami braku szacunku dla zmarłych. - Na przykład w Wielbarku poewangelicki cmentarz jest miejscem, gdzie niektórzy wysypują śmieci. Dotyczyło to głównej alei, która biegnie przez cmentarz w kierunku katolickiej nekropolii. Był rok, że z własnych funduszy pokryłam wycięcie części krzewów na cmentarzu - opowiada Andrea, i dodaje, że nie była to mała suma, bo 400 euro.


 

 

 

 

Obie panie zapewniają, że ich mężowie popierają te działania, a na pytanie czy z czasem zamierzają zamieszkać w regionie, skąd pochodzili przodkowie ich żon, Tamara odpowiada: - Nie czują się związani z tym regionem, ja natomiast za kilka lub kilkanaście lat zamierzam tu zamieszkać, na ziemi, która była ojczyzną moich dziadków i wtedy stanie się też moją.

 

 

 Komentarze do artykułu

Thomas

Dobrze by było aby mieszkańcy mogli wcześniej dowiedzieć się o zaplanowanej akcji sprzątania. Na pewno parę osób by się z chęcią dołączyło. A tak na marginesie. To co się wyprawia na byłym cmentarzu ewangelickim w Szczytnie jest żenujące. Dzieciaki grające w piłkę traktując stare krzyże jako bramki, zalani menele walający butelki gdzie popadnie. Tak to wygląda kraj w środku Europy w XXI wieku. Rozumiem, że na cmentarzu komunalnym przy ul.Mrongowiusza też tak można.

Bienschen

Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38
 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08