Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Czy potrzebuje odzieży roboczej w swojej profesji? Sprawdź obowiązki pracodawcy i pracuj odpowiedzialnie


Odzież robocza ma na celu zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa oraz komfortu w trakcie wykonywania pracy. Jak wyglądają w tym kontekście obowiązki pracodawcy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży roboczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.



Odzież robocza - obowiązki pracodawcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażenie zatrudnianych pracowników w środki ochrony indywidualnej, które będą adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Prawo nie reguluje zatem tego, jaką odzież roboczą mają otrzymać pracownicy, ponieważ pracodawca powinien ustalić to na podstawie oceny ryzyka dla danego stanowiska pracy. Co więcej, przepisy BHP nie określają także tego z jaką częstotliwością należy wymieniać odzież roboczą, ponieważ regulują jedynie, że środki ochrony indywidualnej mają zapewniać bezpieczeństwo. W praktyce wymiana powinna następuje zgodnie z wewnątrzzakładowymi ustaleniami, jednak należy w tym przypadku pamiętać, że odzież robocza spełnia swoją rolę jedynie wtedy, gdy jest pozbawiona wad i uszkodzeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież roboczą?

Wybierając odzież roboczą dla swoich pracowników należy wziąć pod uwagę nie tylko ich bezpieczeństwo, ale również komfort wykonywania obowiązków zawodowych. W związku z tym ubrania powinny być dopasowane zarówno do specyfiki wykonywanej przez nich pracy, jak i indywidualnych potrzeb i preferencji. Kolejną ważną kwestią jest jakość, co odnosi się zarówno do rodzaju zastosowanych materiałów, jak i wykonania. Dobrym rozwiązaniem może być zatem wybór odzieży renomowanych producentów, którą można znaleźć pod hasłem: ubrania robocze - Dawpol BHP. W tym miejscu należy także podkreślić, że jakość odzieży ochronnej jest ważna nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale również wygody użytkowania oraz trwałości. Ta ostatnia kwestia jest o tyle istotna, że bezpośrednio wpływa na częstotliwość przekazywania odzieży roboczej, a co za tym idzie koszty ponoszone przez pracodawcę.

Pozostałe obowiązki pracodawcy związane z odzieżą roboczą

Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko przekazanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla pracowników, ale również przeszkolenie ich w zakresie ich użytkowania. Co więcej, pracodawca może również egzekwować korzystanie z odzieży roboczej, a w przypadku, gdy jest ona zapewniana pracownikom nakładać kary za jej brak. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia ich bezpieczeństwa, jak i obowiązujących przepisów BHP, a co za tym idzie ewentualnych kar. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku kontroli bądź wypadku w trakcie pracy za ewentualne nieprawidłowości ukarany może zostać zarówno pracownik, jak i zatrudniająca go firma.

Podsumowując należy stwierdzić, że będąc odpowiedzialnym pracodawcom należy zapewnić zatrudnianym pracownikom wysokiej jakości odzież ochroną, która będzie adekwatna do zagrożeń występujących na ich stanowiskach pracy. Poza tym wpływa ona na komfort wykonywania obowiązków zawodowych, a co za tym idzie wydajność.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama