Piątek, 23 Marzec, Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Czy ktoś tu rządzi? - felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Jak wspominałem już wielokrotnie w tym miejscu, z największą przyjemnością wsiadam na rower i kręcę po okolicznych drogach i ścieżkach. Żaden wyczyn, ot takie sobie spacerki gdzieś 20 – 50 km. Dla zdrowia starszego pana. Jest takich amatorów rowerowej zabawy w okolicy dość sporo. Cieszę się, że z roku na rok coraz więcej.Spotykamy się po drodze, wymieniamy uśmiechy, pogadamy przy okazji. Sama przyjemność. Staramy się przy tym omijać, gdy to tylko możliwe, drogi asfaltowe. Znaczna część kierowców, w tym niestety większość prowadzących ciężarówki, uważa rowerzystów za przeszkodę i daje temu wyraz swoistym „stylem” jazdy.

 

Parę razy przyciśnięty przez takiego przyjemniaczka ratowałem się lądowaniem w rowie. Na szczęście mamy w okolicy mnóstwo dróg leśnych, gdzie można spotkać co najwyżej quady albo crossowców. Jak się dobrze rozejrzeć, to praktycznie nie wyjeżdżając z lasu da się dojechać do na przykład Rucianego czy jeszcze dalej. Lasy o drogi też raczej dbają. Nawet po niestety coraz częstszych rabunkowych wycinkach ratujących budżet, drogi zniszczone przez ciężki sprzęt przywracane są do przyzwoitego stanu.

 

Widać zresztą, że i niektórzy wójtowie (kłaniam się naszemu, szczycieńskiemu) dbają o boczne drogi pomiędzy wsiami. Zdarzają się też ścieżki rowerowe, ale w porównaniu z innymi obszarami turystycznymi kraju to jesteśmy kopciuszkiem. Wspominałem już o świetnych szutrowych trasach rowerowych wiodących przez Bory Tucholskie. Po tragicznym huraganie zostały mocno zniszczone, ale jak przeczytałem właśnie na portalu powiatu chojnickiego doprowadzono już je do użytku. Niestety, brak takich przygotowanych specjalnie ścieżek znacznie zmniejsza turystyczną atrakcyjność naszych okolic. Stąd wielka moja radość i nadzieja, gdy rozpoczęły się już poważne rozmowy o wykorzystaniu starej linii kolejowej do Biskupca.

 

Po zdemontowaniu torów udało mi się już odcinkami przejechać część tej trasy. Mogę tylko powiedzie, że jest świetna. Atrakcyjna krajobrazowo, sporo zlokalizowanych w okolicy gospodarstw agroturystycznych i innych obiektów, które rowerzyści przyjeżdżający na Mazury z innych regionów Polski mogliby wykorzystać. Dużą atrakcją mogą być stare budynki i zachowane gdzieniegdzie resztki infrastruktury kolejowej. Jeszcze bardziej się ucieszyłem, gdy Starosta Szczycieński ogłosił przetarg na opracowanie projektu tej trasy. To znaczy, że miejscowe władze doceniają potencjał, jaki w tym tkwi już w tej chwili.

 

W przyszłości nowe szanse zaistnieją po włączeniu jej w strukturę biegnącego przez cały kraj Szlaku Green Velo i utworzeniu „łuku” mazursko–kurpiowskiego (Jeziorany – Biskupiec – Szczytno – Myszyniec – Nowogród – Łomża). Ulokowane w jego centrum Szczytno przy wykorzystaniu szans, jakie daje tutejszy węzeł kolejowo–drogowy i rzecz jasna lotnisko, byłoby głównym beneficjentem takiej turystycznej inwestycji. Tymczasem, niestety, „olewając” Starostę i trwające już prace nad szlakiem rowerowym jakiś idiota zniszczył jedno z najciekawszych miejsc na naszym jej odcinku. Remontując drogę z Kiejkut do Orzyn zlikwidowano zabytkowy wiadukt na tej trasie. Zwyczajnie go zniszczono, a w jego miejsce utworzono nasyp. Rozumiem potrzebę poszerzenia tej drogi, sam się z tego cieszę, bo często tędy jeżdżę, ale bezmyślność projektantów i wykonawców po prostu przeraża.

 

Nie wiem czy Starosta ma coś do dróg wojewódzkich, ale jeżeli jego urząd przystępuje do planowania trasy a ktoś inny bezmyślnie ją niszczy to ja już nie wiem kto tym powiatem rządzi. Teraz trzeba będzie wielkim nakładem kosztów zaprojektować skrzyżowanie trasy rowerowej z drogą. Aby było bezpiecznie należy zbudować wiadukt albo tunel. Chyba że chodzi o to, aby podrożyć inwestycję. Najpierw ktoś zarobił bardzo niezłe pieniądze na rozbiórce zabytku. Teraz trzeba będzie zrobić nowy projekt i zapłacić za wybudowanie skrzyżowania. Kiedyś to się w kodeksie karnym nazywało „niegospodarność” i można było za taki numer trochę posiedzieć. W dzisiejszych czasach, no cóż… jesteśmy bardzo bogatym krajem w ciągu dwóch lat odbudowanym z ruin. A kto bogatemu zabroni?

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Kiedyś jeden z radnych mi powiedział "radny to nie praca - to funkcja". Swoją drogą 2 tys miesięcznie to dla niektórych etat (8h dziennie) i to czasami naprawdę ciężkiej pracy a do dwóch tysięcy nie dobijają. Kto to jest radny? Dla mnie radny to jest ktoś kto chce rozwoju miasta. Ktoś kto kocha (może zbyt mocno), lubi to miasto, że gotów jest oddać dla niego kawałek swego życia. Potrzebni tam są (w Radzie) ludzie, dla których pieniądz nie jest wszystkim... Osobiście byłbym za tym aby zlikwidować pensje radnych - to pozwoli odsiać ziarno od plew i pokaże ludzi, którzy robią to od serca a nie dla pieniędzy. Koszty, nie ma problemu - faktura imienna lub na Radę Miasta, albo przedstawienie biletu (identycznie jak przy rozliczeniu diety). Wyjazdy ? Załatwiane standardową dietą państwową (30 zł dziennie). Czy są jeszcze jakieś inne argumenty ? Jeśli tak to poproszę chętnie je odeprę. Oczywiście tak nigdy się nie stanie bo nikt nie odda tego co przychodzi niedużym kosztem.
  Autor: WM
  2018-03-21 23:23:28
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Do obywatela. Dyżury? Taki przypada raz na 21 TYGODNI czyli w roku przeciętny radny ma takie dwa, a pechowy - -trzy. Sesja? Raz na dwa miesiące 1-2 godziny, a niekiedy 15 minut. Komisja? Raz w miesiącu też 1-2 godziny. Ile więc godzin "pracuje" radny? Nawet taki fanatycznie aktywny (których notoryczny brak) z pewnością nie poświęca tej społecznej służbie 8 godzin dziennie. I dieta jest za mała? Większa dawałaby lepsze gwarancje, że radni będą bardziej sprawni? Czyli za 1680 zł nie opłaca im się być sprawnymi? No... takie oczekiwania mógł chyba tylko wymyślić radny... sprawny inaczej, więc może obywatel by się ujawnił. Wtedy można byłoby ocenić czy i jak bardzo jest sprawny i dlaczego obecna dieta nie pozwala mu solidniej "pracować".
  Autor: pirania
  2018-03-21 16:46:23
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Nie podoba mi się ton artykułu sugerujący, że radni biorą wielkie pieniądze za nic. Praca radnego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (dyżury radnego, udział w sesjach rady, załatwianie spraw w urzędach, itp.) i wiąże się z ponoszeniem kosztów (choćby na przejazdy). Nikt nie ma prawa oczekiwać, że radny będzie robił to społecznie, za przysłowiowe "dziękuję". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie a za poniesione koszty ich zwrot. Temu właśnie służą diety. Pamiętajmy, że sprawny radny przyniesie społeczności lokalnej wiele więcej zysków niż wypłacone mu diety. Sprawy miałyby się nieco inaczej, gdyby diety były znacznie wyższe, ale te szczycieńskie są moim zdaniem raczej niskie niż wysokie.
  Autor: Obywatel
  2018-03-21 16:29:40
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Też to widziałam myślałam że mi się przewidzialo ale teraz już wiem że nie...mnie osobiście to przeraża
  Autor: Ania D...
  2018-03-20 20:32:44
 • Kiedy i czy ruszą narty wodne w Szczytnie?
  A kiedy postanie ścieżka rowerowa na nasypie kolejowym w stronę Biskupca?
  Autor: wolf
  2018-03-20 14:04:08
 • Obrobił mieszkanie z fajek, bo myślał że wujek się zgodzi
  Ja to myślałem że w tej gminie to nikt nie zna numeru na psy
  Autor: Jo tam
  2018-03-19 15:37:52
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  Kopalnie zlikwidowali
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 09:22:41
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  stary dziad ktoremu juz blisko do zejscia z tego swiata powinien sie zajmowac prawnukami bo w tym wieku to ma prawnokow niedozyje nawet do doroslego wieku swojego syna piotrusia to jest chore!
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 08:36:45
 • Sołtys Piotr czarował kobiety z Targowa (zdjęcia)
  Dziękuję za pomoc w organizacji takiego dnia kobiet do kolegi radnego Pawła Wyszyńskiego. I wszystkim sponsorom: Ośrodkowi Targowski Dwór za udostępnienie przepięknej sali i za poczęstunek, i za wsparcie finansowe, Bank Spółdzielczy w Dzwierzutach, Pani Wójt Gminy Dzwierzuty, OSP Targowo, Andrzej i Agata Grzebska, Czesław Gołębiowski, Paweł i Małgorzata Sztymelska, Paweł Szydlik, Roksana Mucka , Klaudia Mucka i przedstawicielce AVON za zabiegi komety znęcanie i nagrody.
  Autor: Soltys
  2018-03-16 18:55:57
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05