Środa, 12 Grudzień, Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?


Wilki są coraz odważniejsze. Atakują zwierzęta gospodarskie. Rodzi się pytanie, czy mogą zagrozić ludziom? O wilkach rozmawiamy z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo. Pan Adam od 15 lat zajmuje się badaniem zachowań tego drapieżnika.Dlaczego wilki atakują stada zwierząt na pastwiskach?

 

Głównie po to, by zdobyć łatwo dostępny pokarm. Jeżeli zwierzęta gospodarskie są wypasane w bliskiej obecności lasu, gdzie występują duże drapieżniki i nie są odpowiednio zabezpieczone przed atakami wilków, to istnieje prawdopodobieństwo, że wilki będą odwiedzać to miejsce tak długo, jak tylko będzie możliwość łatwego upolowania ofiary niskim nakładem energii. Warto zwrócić uwagę, że jedynie 2% populacji wilków w kraju wyrządza szkody w inwentarzu.

 

 

Czy rolnicy mogą ustrzec się przed tymi atakami?

 

Jest bardzo dużo metod ochrony stada przed atakami wilków. Można zastosować zarówno prostą i ekonomiczną metodę, jaką są fladry, czyli czerwone wstążki wieszane pionowo na lince, jak i bardziej kosztowną, lecz skuteczniejszą np. pastuchy elektryczne, ogrodzenia siatkowe, czy odpowiednio wychowany i wyszkolony pies stróżujący. Oczywiście metody kombinowane są najskuteczniejsze. Należy pamiętać, że fladry, pastuchy czy ogrodzenia, muszą być odpowiednio zamontowane, zgodnie z wytycznymi zapewniającymi maksymalną ochronę oraz regularnie sprawdzane i konserwowane. Ponadto należy zawsze spędzać zwierzęta na noc do zagrody. Warto również wypasać zwierzęta wspólnie z innymi gospodarzami i dzielić się obowiązkami związanymi z pilnowaniem stad. Jak pokazują badania w Bieszczadach, gdzie problem ataków wilków na inwentarz jest o wiele większy niż na Mazurach, właściwe zastosowanie jakiejkolwiek metody ochrony stada przed wilkami, powoduje spadek ataków często o ponad 90%.

 

 

Czy wilków jest tak dużo, że trzeba je już odstrzelać?

 

Populacja wilków na Mazurach jest bardzo stabilna. Obszar Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich jest niemal wysycony terytoriami wilczych watach, które często mają ponad 200 km2, a w bardziej pofragmentowanych terenach w naszym województwie nawet 400 km2. Liczba watach w zasadzie nie ulega zmianie, a jedynie liczebności wewnątrz poszczególnych wilczych grup rodzinnych fluktuują. Nie można mówić, że wilków jest za dużo. Po pierwsze dlatego, że nie wiemy dokładnie ile ich jest i jak zmienia się liczebność wilków w poszczególnych grupach rodzinnych w kolejnych latach. A po drugie, nie ma określonej maksymalnej liczebności wilków, która mogłaby występować w Polsce. Potrzeba przede wszystkim dokładnego poznania faktycznego stanu, a więc wieloletnich i rzetelnych badań monitoringowych opartych m.in. o badania genetyczne, technologie telemetryczne, GSM/GPS, tropienia zimowe, czy obserwacje całoroczne i nagrania z fotopułapek. A wszystko we współpracy m.in. leśników z jednostkami naukowymi zajmującymi się dużymi drapieżnikami.


 

Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?

 

Od blisko 15 lat zajmuję się wilkami i nigdy nie miałem, podczas prac związanych z badaniami tego gatunku, żadnej nieprzyjemnej sytuacji, mimo że wilki były nawet w odległości kilku metrów ode mnie. I mogę zapewnić, że w Polsce nie ma możliwości, by wilki dziko żyjące zaatakowały człowieka. Jedyne przypadki ataków wilków w Polsce, które ostatnio są nagłaśniane przez media, były spowodowane przez wilki, które najprawdopodobniej miały wcześniej kontakt z człowiekiem, lub były przez niego nawet przetrzymywane bądź wychowywane od szczeniaka. Takie osobniki faktycznie już nie są w stanie żyć na wolności, bez kontaktu z człowiekiem i właśnie takie pojedyncze osobniki są przyczyną konfliktu. Ale myślę, że nie należy oceniać całej krajowej populacji tego drapieżnika na podstawie jednego, czy dwóch przypadków. Jeżeli wilk podczas spotkania z nami w lesie nie ucieka od razu, to wcale nie znaczy, że się człowieka nie boi. Wilki widzą monochromatycznie, mało ostro i polegają na innych zmysłach. Więc żeby dostrzec człowieka, muszą zobaczyć ruch bądź go usłyszeć lub poczuć w nozdrzach. Nawet wadera, czyli matka nie zaatakuje człowieka przy norze, w obronie szczeniaków. Po prostu ucieknie ze strachu i wróci po młode, kiedy zagrożenie minie. Wilki dziko żyjące mają zakodowany strach przed człowiekiem i to się nie zmieni.Komentarze do artykułu

Dzarko

Gwarantować? Sam przecież mówi, że były takie przypadki. Podaje ich powód i mówi o niskim prawdopodobieństwie, ale w żaden sposób niczego nie "gwarantuje".

Paweł

Doceniam artykuł oparty na doświadczeniu naukowca a nie wiejskich legendach i wpływie środowisk, dla których łeb wilka nad kominkiem to szczyt marzeń...

dolina Drawy

warto takie informacje rozpropagować, bardzo ciekawy materiał

rex

Ciekawy artykuł o zmianach zachowania wilków w stosunku do człowieka. Jak rozmówca może gwarantować, że drapieżnik nie zaatakuje nigdy człowieka.

Kara

Wreszcie artykuł co ma ręce i nogi. Brawo.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-11-14 14:21:19

Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta

 • Czwartek, 2017-07-06 12:14:04

Wierzyć, że Bóg istnieje – to za mało

 • Wtorek, 2015-10-20 16:08:34

Policzyli wilki i rysie


Komentarze

 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:15:09
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:09:42
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
  Autor: Ela
  2018-12-10 10:12:34
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
  Autor: miejscowy
  2018-12-10 08:49:44
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
  Autor: Ccc
  2018-12-09 23:32:57
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-08 23:33:23
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
  Autor: zbudować basen...
  2018-12-08 20:18:57
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
  Autor: antoni buszylo /zielonka
  2018-12-08 18:17:52