Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?


Za kandydaturą Łachacza w sposób tajny głosowało 14 radnych, 6 było przeciw. Tak stwierdziła komisja skrutacyjna. Jednak do tego, by przewodniczący mógł tę funkcję pełnić formalnie i zgodnie z prawem, niezbędne jest też podjęcie przez radnych stosownej uchwały, bo to ona jest aktem prawnym. A takiej uchwały podczas obrad nie przegłosowano. Urząd Miejski w Szczytnie wydał nawet oficjalny komunikat w tej sprawie.


  • Data:

Początkowo obrady prowadziła Ewa Czerw, jako radna – seniorka. I to ona nadzorowała przebieg wyboru przewodniczącego. Do pewnego momentu wybór ten odbywał się w zgodzie z procedurami: zgłoszenie kandydata, powołanie komisji skrutacyjnej, głosowanie tajne, odczytanie protokołu dotyczącego wyników głosowania.

 

 

Po tym odczytaniu, prowadząca obrady Ewa Czerw stwierdziła dosłownie tak: - W wyniku tajnego głosowania tak jak słyszeliśmy, przewodniczącym rady zostaje pan Tomasz Łachacz. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega podaniu do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 

Rzecz jednakże w tym, że wspomniana przez radną - seniorkę uchwała nie została ani odczytana, ani przegłosowana, zatem nie została w ogóle podjęta. Można by się zastanawiać, dlaczego na ten mankament nie zwróciła uwagi uczestnicząca w obradach radczyni prawna urzędu, czy chociażby któryś z radnych, a są wszak tacy, którzy chwalą się wielokadencyjnym doświadczeniem, a i – podobno – wiedzą prawniczą też. Może dlatego, jak to skomentował nieco złośliwie jeden z obserwatorów, który zwrócił naszą uwagę na ten brak po obejrzeniu nagrań z sesji: „Wszystko już tak poukładane i pozałatwiane, że na takie drobiazgi nie patrzą”.


Reklama

 

Reklama

Błędu związanego z brakiem odpowiedniej uchwały nie popełniono już przy wyborze wiceprzewodniczących, których powołuje się w takim samym trybie jak przewodniczącego.

 

 

Z formalno-prawnego punktu widzenia można więc chyba przyjąć, że przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie wciąż nie ma, są za to wiceprzewodniczący.

 

 

Komunikat dotyczący wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Szczytnie

W związku z artykułem prasowym zamieszczonym w Tygodniku Szczytno, wydanie z dnia 22 listopada, poddającym w wątpliwość prawidłowość wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Szczytnie dokonanego na I sesji w dniu 20 listopada 2018 roku informuję, że zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Zarówno w przypadku wyboru przewodniczącego jak i dwóch wiceprzewodniczących nad wyborem głosowano prawidłowo, w sposób tajny, a wynik wyboru w obu przypadkach został prawidłowo ogłoszony przez przewodniczącego komisji skrutacyjnej. Po ogłoszeniu wyniku wyboru, po przeprowadzeniu głosowania tajnego, zbędne jest podejmowanie uchwały w głosowaniu jawnym. Karty z oddanymi głosami i protokół głosowania stanowią załączniki do protokołu z sesji, a wynik głosowania-wskazanie imienia i nazwiska osoby wybranej na określoną funkcję-zamieszcza się w uchwale.

 

Justyna Skowrońska

radca prawny

Urzędu Miejskiego

w Szczytnie

 

 

 

 

Sesję można obejrzeć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=oui48dY081U&feature=player_embedded

 



Komentarze do artykułu

Waga

Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.

Tomasz znajomy Tomasza

Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama