Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?


Za kandydaturą Łachacza w sposób tajny głosowało 14 radnych, 6 było przeciw. Tak stwierdziła komisja skrutacyjna. Jednak do tego, by przewodniczący mógł tę funkcję pełnić formalnie i zgodnie z prawem, niezbędne jest też podjęcie przez radnych stosownej uchwały, bo to ona jest aktem prawnym. A takiej uchwały podczas obrad nie przegłosowano. Urząd Miejski w Szczytnie wydał nawet oficjalny komunikat w tej sprawie.Początkowo obrady prowadziła Ewa Czerw, jako radna – seniorka. I to ona nadzorowała przebieg wyboru przewodniczącego. Do pewnego momentu wybór ten odbywał się w zgodzie z procedurami: zgłoszenie kandydata, powołanie komisji skrutacyjnej, głosowanie tajne, odczytanie protokołu dotyczącego wyników głosowania.

 

 

Po tym odczytaniu, prowadząca obrady Ewa Czerw stwierdziła dosłownie tak: - W wyniku tajnego głosowania tak jak słyszeliśmy, przewodniczącym rady zostaje pan Tomasz Łachacz. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega podaniu do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 

Rzecz jednakże w tym, że wspomniana przez radną - seniorkę uchwała nie została ani odczytana, ani przegłosowana, zatem nie została w ogóle podjęta. Można by się zastanawiać, dlaczego na ten mankament nie zwróciła uwagi uczestnicząca w obradach radczyni prawna urzędu, czy chociażby któryś z radnych, a są wszak tacy, którzy chwalą się wielokadencyjnym doświadczeniem, a i – podobno – wiedzą prawniczą też. Może dlatego, jak to skomentował nieco złośliwie jeden z obserwatorów, który zwrócił naszą uwagę na ten brak po obejrzeniu nagrań z sesji: „Wszystko już tak poukładane i pozałatwiane, że na takie drobiazgi nie patrzą”.

 

Błędu związanego z brakiem odpowiedniej uchwały nie popełniono już przy wyborze wiceprzewodniczących, których powołuje się w takim samym trybie jak przewodniczącego.

 

 

Z formalno-prawnego punktu widzenia można więc chyba przyjąć, że przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie wciąż nie ma, są za to wiceprzewodniczący.

 

 

Komunikat dotyczący wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Szczytnie


W związku z artykułem prasowym zamieszczonym w Tygodniku Szczytno, wydanie z dnia 22 listopada, poddającym w wątpliwość prawidłowość wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Szczytnie dokonanego na I sesji w dniu 20 listopada 2018 roku informuję, że zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Zarówno w przypadku wyboru przewodniczącego jak i dwóch wiceprzewodniczących nad wyborem głosowano prawidłowo, w sposób tajny, a wynik wyboru w obu przypadkach został prawidłowo ogłoszony przez przewodniczącego komisji skrutacyjnej. Po ogłoszeniu wyniku wyboru, po przeprowadzeniu głosowania tajnego, zbędne jest podejmowanie uchwały w głosowaniu jawnym. Karty z oddanymi głosami i protokół głosowania stanowią załączniki do protokołu z sesji, a wynik głosowania-wskazanie imienia i nazwiska osoby wybranej na określoną funkcję-zamieszcza się w uchwale.

 

Justyna Skowrońska

radca prawny

Urzędu Miejskiego

w Szczytnie

 

 

 

 

Sesję można obejrzeć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=oui48dY081U&feature=player_embedded

 Komentarze do artykułu

Waga

Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.

Tomasz znajomy Tomasza

Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46