Sobota, 17 Marzec, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Czwartkowy obiad diabetyków w... Lemanach (zdjęcia)

Ponad 300 osób z trzech województw spotkało się w sali balowej Albizja w Lemanach. Wszystkich ich łączyło jedno: albo już są chorzy na cukrzycę, albo mogą być tą chorobą zagrożeni.Spotkali się między innymi po to, by pogłębić własną wiedzę o schorzeniu, dowiedzieć się, jak z nim żyć i jak się przed nim chronić. To, że takie spotkanie odbyło się w końcu także na terenie powiatu szczycieńskiego jest zasługą poseł Urszuli Pasławskiej.

 

Wzorem króla Stasia białostocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, przy finansowym wsparciu z PFRON, od dobrych kilku lat realizuje projekt o nazwie „Czwartkowy obiad u dietetyków”. Cykliczne spotkania odbywają się w bardzo różnych miejscach. Na terenie naszego województwa cukrzyków gościły między innymi Olsztyn i Biskupiec, a ostatnio także i Szczytno, a dokładniej Lemany.

- Wiele osób z naszego powiatu, głównie z miasta, uczestniczyło już w takich spotkaniach w innych miejscowościach, ale z konieczności były to nieliczne grupy. Tym razem w gronie uczestników czwartkowego obiadu dobrze ponad połowa to byli mieszkańcy miasta – mówi Rafał Kiersikowski, który wspomagał organizację wydarzenia.

„Daniem głównym” spotkania był wykład dra Jacka Radwańskiego o tym, że zakwaszenie jest groźne dla organizmu. Podobnie jak na wcześniejszych czwartkowych obiadach... najpierw je gotowano. Dania, spełniające wymagania dietetyczne osób chorych na cukrzycę, przygotowywali przedstawiciele władz: poseł Urszula Pasławska, starosta Jarosław Matłach i wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

- Jak się jest obserwowanym przez jakieś trzysta par oczu, to krojenie cebuli czy marchewki nie jest sprawą prostą – mówi ze śmiechem Urszula Pasławska. - Ale atmosfera spotkania była wspaniała i gotowanie, które w tym przypadku miało głównie wymiar edukacyjny, też było świetną zabawą. Gdy tylko usłyszałam o białostockim projekcie uznałam, że to doskonała inicjatywa i zrobiłam wszystko co możliwe, by był on realizowany także w naszym województwie. Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz więcej osób, więc cenna jest każda forma profilaktyki.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05
 • Odwołanie sołtysa Olszewek, czy nadmierna aktywność jest szkodliwa?
  Byłem na zebraniu,na którym został wybrany uwielbiany przez mieszkańców super sołtys... było ok 18 osób,z czego 2 były przeciw.A święcicki sam zgłosił swoją kandydaturę!!!!
  Autor: MIESZKANIEC
  2018-03-14 17:49:06
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  Pytania zadawane w pierwszej osobie, ale ich autora oczywiście brak...
  Autor: Ja
  2018-03-13 20:32:13
 • Wojewoda wywalił Krzyśkowa
  Nosił wilk razy kilka (a nawet kilkanaście), ponieśli i wilka ....
  Autor: Ananiasz
  2018-03-12 01:10:46
 • Zamiast kwiatka panie dostały kurs samoobrony (zdjęcia)
  Rzeczywiście, paradoksalnie, Panie od Panów dostały lekcję samoobrony. Panowie, po prostu nie bijcie!
  Autor: Waga
  2018-03-11 01:10:04
 • Kolejny domowy kat za kratami
  co za skurw....n
  Autor: maxxx
  2018-03-10 12:25:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany zaliczyć teoretyczne i praktyczne szkolenia. Pierwsze potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Za takie warsztaty Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego policzą sobie maksymalnie 100 zł. Część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Taki kurs trwać ma godzinę i kosztować będzie około 200 zł.
  Autor: max
  2018-03-09 16:30:03
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Oczywiste jest to ,że kierowcy nie mają gdzie trenować kontrolowanych poślizgow ,które niestety czasem ratują życie na oblodzonych drogach ,a Pan Klonowski to chyba chce się przypodobać naszej policji albo chyba sam nie wie co mówi .
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:53:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Tak oczywiście kierowca z przed roku uderzył w drzewo ale oczywiście nigdzie nie ma napisane co było przyczyną wpadniecia na gładź lodową i uderzenia w drzewo .Oczywiście policja miała informację,że kierowca jadąc BMW zrobił manewr w prawo i wpadł w poślizg tylko dlatego,że kierowca drugiego samochodu wyjechał mu w poprzek z prawej strony .Niestety policja nie ustaliła kto był tym kierowcą,a kierowca BMW robił wszystko, żeby się nie zdeżyć wyjerzdzajacym z prawej strony autem . Dlatego władze miasta powinny utworzyć bezpieczne akweny dla ludzi zainteresowanych sportami motoryzacyjnymi
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:47:35
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Kaczor zapomniał jak sam tak robił ????
  Autor: Kris
  2018-03-09 12:44:56