Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czwartkowy obiad diabetyków w... Lemanach (zdjęcia)


Ponad 300 osób z trzech województw spotkało się w sali balowej Albizja w Lemanach. Wszystkich ich łączyło jedno: albo już są chorzy na cukrzycę, albo mogą być tą chorobą zagrożeni.Spotkali się między innymi po to, by pogłębić własną wiedzę o schorzeniu, dowiedzieć się, jak z nim żyć i jak się przed nim chronić. To, że takie spotkanie odbyło się w końcu także na terenie powiatu szczycieńskiego jest zasługą poseł Urszuli Pasławskiej.

 

Wzorem króla Stasia białostocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, przy finansowym wsparciu z PFRON, od dobrych kilku lat realizuje projekt o nazwie „Czwartkowy obiad u dietetyków”. Cykliczne spotkania odbywają się w bardzo różnych miejscach. Na terenie naszego województwa cukrzyków gościły między innymi Olsztyn i Biskupiec, a ostatnio także i Szczytno, a dokładniej Lemany.

- Wiele osób z naszego powiatu, głównie z miasta, uczestniczyło już w takich spotkaniach w innych miejscowościach, ale z konieczności były to nieliczne grupy. Tym razem w gronie uczestników czwartkowego obiadu dobrze ponad połowa to byli mieszkańcy miasta – mówi Rafał Kiersikowski, który wspomagał organizację wydarzenia.

„Daniem głównym” spotkania był wykład dra Jacka Radwańskiego o tym, że zakwaszenie jest groźne dla organizmu. Podobnie jak na wcześniejszych czwartkowych obiadach... najpierw je gotowano. Dania, spełniające wymagania dietetyczne osób chorych na cukrzycę, przygotowywali przedstawiciele władz: poseł Urszula Pasławska, starosta Jarosław Matłach i wicemarszałek Sylwia Jaskulska.


- Jak się jest obserwowanym przez jakieś trzysta par oczu, to krojenie cebuli czy marchewki nie jest sprawą prostą – mówi ze śmiechem Urszula Pasławska. - Ale atmosfera spotkania była wspaniała i gotowanie, które w tym przypadku miało głównie wymiar edukacyjny, też było świetną zabawą. Gdy tylko usłyszałam o białostockim projekcie uznałam, że to doskonała inicjatywa i zrobiłam wszystko co możliwe, by był on realizowany także w naszym województwie. Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz więcej osób, więc cenna jest każda forma profilaktyki.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46