Czwartek, 20 Wrzesień, Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Czwartkowy obiad diabetyków w... Lemanach (zdjęcia)


Ponad 300 osób z trzech województw spotkało się w sali balowej Albizja w Lemanach. Wszystkich ich łączyło jedno: albo już są chorzy na cukrzycę, albo mogą być tą chorobą zagrożeni.Spotkali się między innymi po to, by pogłębić własną wiedzę o schorzeniu, dowiedzieć się, jak z nim żyć i jak się przed nim chronić. To, że takie spotkanie odbyło się w końcu także na terenie powiatu szczycieńskiego jest zasługą poseł Urszuli Pasławskiej.

 

Wzorem króla Stasia białostocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, przy finansowym wsparciu z PFRON, od dobrych kilku lat realizuje projekt o nazwie „Czwartkowy obiad u dietetyków”. Cykliczne spotkania odbywają się w bardzo różnych miejscach. Na terenie naszego województwa cukrzyków gościły między innymi Olsztyn i Biskupiec, a ostatnio także i Szczytno, a dokładniej Lemany.

- Wiele osób z naszego powiatu, głównie z miasta, uczestniczyło już w takich spotkaniach w innych miejscowościach, ale z konieczności były to nieliczne grupy. Tym razem w gronie uczestników czwartkowego obiadu dobrze ponad połowa to byli mieszkańcy miasta – mówi Rafał Kiersikowski, który wspomagał organizację wydarzenia.

„Daniem głównym” spotkania był wykład dra Jacka Radwańskiego o tym, że zakwaszenie jest groźne dla organizmu. Podobnie jak na wcześniejszych czwartkowych obiadach... najpierw je gotowano. Dania, spełniające wymagania dietetyczne osób chorych na cukrzycę, przygotowywali przedstawiciele władz: poseł Urszula Pasławska, starosta Jarosław Matłach i wicemarszałek Sylwia Jaskulska.


- Jak się jest obserwowanym przez jakieś trzysta par oczu, to krojenie cebuli czy marchewki nie jest sprawą prostą – mówi ze śmiechem Urszula Pasławska. - Ale atmosfera spotkania była wspaniała i gotowanie, które w tym przypadku miało głównie wymiar edukacyjny, też było świetną zabawą. Gdy tylko usłyszałam o białostockim projekcie uznałam, że to doskonała inicjatywa i zrobiłam wszystko co możliwe, by był on realizowany także w naszym województwie. Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz więcej osób, więc cenna jest każda forma profilaktyki.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Ciekawy artykuł o zmianach zachowania wilków w stosunku do człowieka. Jak rozmówca może gwarantować, że drapieżnik nie zaatakuje nigdy człowieka.
  Autor: rex
  2018-09-20 09:43:38
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  A przepraszam, miejsca parkingowe to gdzie będą?
  Autor: Tomasz
  2018-09-20 09:36:08
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Zbyszku, trudny wybrałeś brzeg na przeprawę. Skostniałe układy miasta, nie sprzyjają brodzeniu w tym miejscu. WIARA i poglądy które wyrażasz, zapewne przysporzą ci w przyszłości wiele problemów. Poznałem to na swojej skórze :) Jednak nie poddawaj się. Droga prosta i wąska, to droga zwycięstwa. Bądź tym, który przechodzi mimo to :) Nasze głosy masz.
  Autor: Tomek TK Drogi i Mosty :)
  2018-09-20 09:10:43
 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Wreszcie artykuł co ma ręce i nogi. Brawo.
  Autor: Kara
  2018-09-19 22:17:16
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Po prostu kino by sie przydalo.
  Autor: J
  2018-09-19 21:02:01
 • 130 radnych, 2 burmistrzów i 5 wójtów, czyli wybory w naszym powiecie
  Zastanów się się - znowu ci sami zastawiasz się nad tym kto nami rządzi - ... .
  Autor: Hjob
  2018-09-19 20:08:57
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do zbyszka.To faktycznie fundamentalna różnica::)))) W takim razie kolejny cytat z wypowiedzi kandydata"Na szczeblu lokalnym najważniejszy jest człowiek. Ale nie wolno zapominać jeszcze o innej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o wiarygodności kandydata" Co myślał jak wpisywał na listę Jolantę,Sawickiego,Lorkowskiego?!! Jaką te chorągiewki mają wiarygodność Twoim zdaniem? Dla mnie zupełne dno.
  Autor: Marek
  2018-09-19 17:53:26
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Tomka na przełomie 2016/17 z miasta ubyło 1000 osób (dane GUS w zestawieniu z PKW) O tyle nie zwiększyła się liczba Gminy Szczytno. Warto natomiast zabiegać o każdego nawet pojedynczego mieszkańca aby pozostał w mieście. Wystarczy czytać ze zrozumieniem :) Co do braku ludzi to mam nadzieję że jeżeli zajdzie taka potrzeba to Tomek skorzysta z zaproszenia i pomoże :) Program na stronie www. Polecam przeczytać.
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:07:25
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Marka W Dźwierzutach nie ma koła PiS :) Kandydaci nie są członkami a jedynie startują z list PiS!
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:03:48
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  "Trudno mieć zaufanie do ludzi, którzy w zależności od zewnętrznej sytuacji zmieniają swoje poglądy czy przynależność do organizacji."-tu dopiero jest hipokryzja!!!!! Połowa "działaczy" koła PIS z Gminy Dźwierzuty to armia zaciężna z PSL-u.Pani kandydat na Wójta Jolanta w poprzednich wyborach startowała do powiatu z listy PSL,ale prawdziwa perełka to pan Krzysztof S. Ten to jest chorągiewka....zaczynał w Samoobronie,przez PSL,a teraz jak statek tonie to zahaczył się w PIS-e.Oj pociągnął oni Pana,Panie Zbyszku....po cichu liczę że w dół,bo czy ludzie mogą zaufać takim chorągiewkom??!!!!
  Autor: Marek
  2018-09-18 21:12:25