Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym powiecie (zdjęcia)


Tylko w tym roku w naszym powiecie legalną pracę znalazło 215 obcokrajowców. Głównie Ukraińców, ale są wśród nich też Białorusini, Rosjanie i Gruzini. Zainteresowanie pracownikami z zagranicy rośnie wśród pracodawców. Między innymi dlatego Powiatowy Urząd Pracy zorganizował w środę specjalne seminarium na ten temat.Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, bo ci są tańsi i bywają wydajniejsi. Poza tym bezrobocie w naszym powiecie na przestrzeni ostatnich czterech lat znacząco spadło. Co utrudnia znalezienie pracownika. Jeszcze w październiku 2014 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie sięgała około 30 procent, co przekładając na osoby dawało niemal 6 tysięcy osób bez pracy. Na koniec października 2018 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła już tylko 8,9 procent, czyli bez pracy były 1972 osoby, z czego aż 1158 to kobiety.

 

 

 

- Te dane sprawiają, że rynek pracowników jest bardzo trudny dla pracodawców, którzy coraz chętniej chcą zatrudniać obcokrajowców – mówi Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. - Stąd nasz pomysł na zorganizowanie seminarium z tego zakresu dla pracodawców. Na brak chętnych nie narzekaliśmy. Wzięło w nim udział aż 31 przedsiębiorców. Nasi doradcy punkt po punkcie podpowiedzieli pracodawcom, jakie procedury trzeba wypełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowce.

 

- Na pierwszy rzut oka wyglądają ona na dość skomplikowane – mówi Monika Popkowska, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego w PUP Szczytno. - Ale jesteśmy po to, aby pracodawcę przez te procedury przeprowadzić. Wskazujemy drogę, dokumenty, ale niestety, wiele czynności pracodawca musi wykonać sam.

 


 

- Na przykład to on musi znaleźć chętną osobę, obcokrajowca do pracy w swojej firmie – dodaje Paulina Hryszkiewicz, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego. - Powiatowy Urząd Pracy nie zajmuje się takim pośrednictwem.

 

Pracodawcy mają trzy formy zatrudnienia obcokrajowca. W przypadku obywateli: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Armenii i Mołdawii procedury są znacząco uproszczone. - Najprostsze są dwie formy, czyli na tak zwane oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy oraz na zezwolenie na pracę sezonową – wylicza pani Paulina. - Te dwa formy zatrudnienia można załatwić w naszym urzędzie. Ale i tu są pewne ograniczenia. W pierwszym przypadku taki pracownik może być zatrudniony maksymalnie na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W drugim przypadku taka osoba może legalnie pracować w naszym kraju maksymalnie przez 9 miesięcy w skali roku kalendarzowego.

 

 

 

Trzecia forma zatrudnienia daje szanse na pozyskania pracownika nawet na 3 lata, ale o tym decyduje już wojewoda. Procedury są skomplikowane i długotrwałe. Pracodawcy z naszego powiatu rzadko korzystają z tej opcji.

 

Ze statystyk urzędu pracy w Szczytnie wynika, że pracowników z zagranicy najczęściej szukają branże: budowlane, hotelarskie, gastronomiczne, przetwórstwa drzewnego, ale zdarzają się też firmy spedycyjne czy kosmetyczne.Komentarze do artykułu

polski emigrant patriot

Minimalne wynagrodzenie rośnie systematycznie od wielu lat, a polscy fachowcy (nie przestępcy, uciekający przed prawem) pracują w Polsce i mają się dobrze - bez znajomości.

Marcin

Panie Matłach ładne skarpetki.... Następnym razem Pan białe założy będzie bardziej twarzowo....

Krzyżak

Tak bardzo się nie zachwycajcie,że pracownicy za wschodniej granicy podejmują pracę.Od stycznia pracodawcy będą czekać aż polski pracownik,którego teraz nie doceniają do nich zechce zajrzeć i podjąć pracę za godne pieniądze.

Xyz

Zamiast tłumaczyć, że powinni szanować pracowników i płacić adekwatnie do wykonywanych obowiązków to zachęcają do zatrudniania Ukraińców. Ręce opadaja

polski emigrant

Sprowadzajcie więcej obcokrajowców, to minimalne wynagrodzenie nigdy nie wzrośnie, a polscy fachowcy wyjadą pracować za godne pieniądze oraz odpowiednie warunki pracy (nie po znajomości).

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46