Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym powiecie (zdjęcia)


Tylko w tym roku w naszym powiecie legalną pracę znalazło 215 obcokrajowców. Głównie Ukraińców, ale są wśród nich też Białorusini, Rosjanie i Gruzini. Zainteresowanie pracownikami z zagranicy rośnie wśród pracodawców. Między innymi dlatego Powiatowy Urząd Pracy zorganizował w środę specjalne seminarium na ten temat.Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, bo ci są tańsi i bywają wydajniejsi. Poza tym bezrobocie w naszym powiecie na przestrzeni ostatnich czterech lat znacząco spadło. Co utrudnia znalezienie pracownika. Jeszcze w październiku 2014 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie sięgała około 30 procent, co przekładając na osoby dawało niemal 6 tysięcy osób bez pracy. Na koniec października 2018 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła już tylko 8,9 procent, czyli bez pracy były 1972 osoby, z czego aż 1158 to kobiety.

 

 

 

- Te dane sprawiają, że rynek pracowników jest bardzo trudny dla pracodawców, którzy coraz chętniej chcą zatrudniać obcokrajowców – mówi Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. - Stąd nasz pomysł na zorganizowanie seminarium z tego zakresu dla pracodawców. Na brak chętnych nie narzekaliśmy. Wzięło w nim udział aż 31 przedsiębiorców. Nasi doradcy punkt po punkcie podpowiedzieli pracodawcom, jakie procedury trzeba wypełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowce.

 

- Na pierwszy rzut oka wyglądają ona na dość skomplikowane – mówi Monika Popkowska, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego w PUP Szczytno. - Ale jesteśmy po to, aby pracodawcę przez te procedury przeprowadzić. Wskazujemy drogę, dokumenty, ale niestety, wiele czynności pracodawca musi wykonać sam.

 


 

- Na przykład to on musi znaleźć chętną osobę, obcokrajowca do pracy w swojej firmie – dodaje Paulina Hryszkiewicz, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego. - Powiatowy Urząd Pracy nie zajmuje się takim pośrednictwem.

 

Pracodawcy mają trzy formy zatrudnienia obcokrajowca. W przypadku obywateli: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Armenii i Mołdawii procedury są znacząco uproszczone. - Najprostsze są dwie formy, czyli na tak zwane oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy oraz na zezwolenie na pracę sezonową – wylicza pani Paulina. - Te dwa formy zatrudnienia można załatwić w naszym urzędzie. Ale i tu są pewne ograniczenia. W pierwszym przypadku taki pracownik może być zatrudniony maksymalnie na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W drugim przypadku taka osoba może legalnie pracować w naszym kraju maksymalnie przez 9 miesięcy w skali roku kalendarzowego.

 

 

 

Trzecia forma zatrudnienia daje szanse na pozyskania pracownika nawet na 3 lata, ale o tym decyduje już wojewoda. Procedury są skomplikowane i długotrwałe. Pracodawcy z naszego powiatu rzadko korzystają z tej opcji.

 

Ze statystyk urzędu pracy w Szczytnie wynika, że pracowników z zagranicy najczęściej szukają branże: budowlane, hotelarskie, gastronomiczne, przetwórstwa drzewnego, ale zdarzają się też firmy spedycyjne czy kosmetyczne.Komentarze do artykułu

polski emigrant patriot

Minimalne wynagrodzenie rośnie systematycznie od wielu lat, a polscy fachowcy (nie przestępcy, uciekający przed prawem) pracują w Polsce i mają się dobrze - bez znajomości.

Marcin

Panie Matłach ładne skarpetki.... Następnym razem Pan białe założy będzie bardziej twarzowo....

Krzyżak

Tak bardzo się nie zachwycajcie,że pracownicy za wschodniej granicy podejmują pracę.Od stycznia pracodawcy będą czekać aż polski pracownik,którego teraz nie doceniają do nich zechce zajrzeć i podjąć pracę za godne pieniądze.

Xyz

Zamiast tłumaczyć, że powinni szanować pracowników i płacić adekwatnie do wykonywanych obowiązków to zachęcają do zatrudniania Ukraińców. Ręce opadaja

polski emigrant

Sprowadzajcie więcej obcokrajowców, to minimalne wynagrodzenie nigdy nie wzrośnie, a polscy fachowcy wyjadą pracować za godne pieniądze oraz odpowiednie warunki pracy (nie po znajomości).

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
  Bandyci jeżdżą tymi golfami
  Autor: Księciu oo
  2018-12-17 11:54:51
 • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
  Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
  Autor: TTT
  2018-12-14 18:27:38
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
  Autor: Aga
  2018-12-14 15:53:48
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
  A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
  Autor: Krajan
  2018-12-14 15:47:25
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
  Autor: Waga
  2018-12-14 15:26:36
 • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
  Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
  Autor: Gosc
  2018-12-14 14:15:41
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38