Sobota, 20 Kwiecień, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym powiecie (zdjęcia)


Tylko w tym roku w naszym powiecie legalną pracę znalazło 215 obcokrajowców. Głównie Ukraińców, ale są wśród nich też Białorusini, Rosjanie i Gruzini. Zainteresowanie pracownikami z zagranicy rośnie wśród pracodawców. Między innymi dlatego Powiatowy Urząd Pracy zorganizował w środę specjalne seminarium na ten temat.Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, bo ci są tańsi i bywają wydajniejsi. Poza tym bezrobocie w naszym powiecie na przestrzeni ostatnich czterech lat znacząco spadło. Co utrudnia znalezienie pracownika. Jeszcze w październiku 2014 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie sięgała około 30 procent, co przekładając na osoby dawało niemal 6 tysięcy osób bez pracy. Na koniec października 2018 roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła już tylko 8,9 procent, czyli bez pracy były 1972 osoby, z czego aż 1158 to kobiety.

 

 

 

- Te dane sprawiają, że rynek pracowników jest bardzo trudny dla pracodawców, którzy coraz chętniej chcą zatrudniać obcokrajowców – mówi Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. - Stąd nasz pomysł na zorganizowanie seminarium z tego zakresu dla pracodawców. Na brak chętnych nie narzekaliśmy. Wzięło w nim udział aż 31 przedsiębiorców. Nasi doradcy punkt po punkcie podpowiedzieli pracodawcom, jakie procedury trzeba wypełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowce.

 

- Na pierwszy rzut oka wyglądają ona na dość skomplikowane – mówi Monika Popkowska, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego w PUP Szczytno. - Ale jesteśmy po to, aby pracodawcę przez te procedury przeprowadzić. Wskazujemy drogę, dokumenty, ale niestety, wiele czynności pracodawca musi wykonać sam.

 


 

- Na przykład to on musi znaleźć chętną osobę, obcokrajowca do pracy w swojej firmie – dodaje Paulina Hryszkiewicz, pośrednik pracy i doradca klienta instytucjonalnego. - Powiatowy Urząd Pracy nie zajmuje się takim pośrednictwem.

 

Pracodawcy mają trzy formy zatrudnienia obcokrajowca. W przypadku obywateli: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Armenii i Mołdawii procedury są znacząco uproszczone. - Najprostsze są dwie formy, czyli na tak zwane oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy oraz na zezwolenie na pracę sezonową – wylicza pani Paulina. - Te dwa formy zatrudnienia można załatwić w naszym urzędzie. Ale i tu są pewne ograniczenia. W pierwszym przypadku taki pracownik może być zatrudniony maksymalnie na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W drugim przypadku taka osoba może legalnie pracować w naszym kraju maksymalnie przez 9 miesięcy w skali roku kalendarzowego.

 

 

 

Trzecia forma zatrudnienia daje szanse na pozyskania pracownika nawet na 3 lata, ale o tym decyduje już wojewoda. Procedury są skomplikowane i długotrwałe. Pracodawcy z naszego powiatu rzadko korzystają z tej opcji.

 

Ze statystyk urzędu pracy w Szczytnie wynika, że pracowników z zagranicy najczęściej szukają branże: budowlane, hotelarskie, gastronomiczne, przetwórstwa drzewnego, ale zdarzają się też firmy spedycyjne czy kosmetyczne.Komentarze do artykułu

polski emigrant patriot

Minimalne wynagrodzenie rośnie systematycznie od wielu lat, a polscy fachowcy (nie przestępcy, uciekający przed prawem) pracują w Polsce i mają się dobrze - bez znajomości.

Marcin

Panie Matłach ładne skarpetki.... Następnym razem Pan białe założy będzie bardziej twarzowo....

Krzyżak

Tak bardzo się nie zachwycajcie,że pracownicy za wschodniej granicy podejmują pracę.Od stycznia pracodawcy będą czekać aż polski pracownik,którego teraz nie doceniają do nich zechce zajrzeć i podjąć pracę za godne pieniądze.

Xyz

Zamiast tłumaczyć, że powinni szanować pracowników i płacić adekwatnie do wykonywanych obowiązków to zachęcają do zatrudniania Ukraińców. Ręce opadaja

polski emigrant

Sprowadzajcie więcej obcokrajowców, to minimalne wynagrodzenie nigdy nie wzrośnie, a polscy fachowcy wyjadą pracować za godne pieniądze oraz odpowiednie warunki pracy (nie po znajomości).

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19