Czwartek, 21 Wrzesień, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

CZAR bez barier? Budżet obywatelski...

CZAR bez barier? - taki tytuł nosi jeden ze zgłoszonych projektów do budżetu obywatelskiego. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak będzie wyglądał, zobaczy... nosorożce i sarenkę. - To oburzające – mówi Aneta Lenard, autorka projektu. Istotnie. Trudno ocenić, czy to tylko urzędnicza nieudolność i niechlujstwo, czy już dywersja.


O projektach pisaliśmy: kort tenisowy, boiska wielofunkcyjne przy dwóch szkołach podstawowych i swego rodzaju uzupełnienie do istniejącego przy ul. Lanca CZAR-u o część integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych. - Mój pomysł nie był wynikiem własnych doświadczeń. Nie mam dzieci z problemem niepełnosprawności, ale wiem, że jest ich w Szczytnie sporo i, jak wszystkie inne dzieci, potrzebują miejsca do zabawy, a w tym także do rehabilitacji. A w mieście nie ma żadnego takiego miejsca – uzasadnia autorka tego ostatniego Aneta Lenard.

 

 

Pomysł godny, odmienny od tych, które się dotychczas pojawiały, nawet jeśli wiele z nich dotyczyło właśnie placów zabaw.

- I wielkie było moje zdziwienie, kiedy na stronie internetowej miasta, stworzonej na potrzeby budżetu obywatelskiego, zobaczyłam swój projekt opatrzony zdjęciami rodem z podręcznika do biologii. A przecież do projektu dołączyłam fotografie urządzeń i wizualizację placu, więc skąd nagle nosorożce? Czy komuś w ratuszu dzieci niepełnosprawne kojarzą się ze zwierzętami? Nie mam nic przeciwko naszym „braciom mniejszym”, ale to chyba jednak nie to samo co dzieci pokrzywdzone przez los? Teraz krzywdzą je urzędnicy – komentuje pani Aneta.

 

 

Warto zauważyć, że żaden z innych projektów nie jest „ubarwiony”, ani w sposób prawidłowy, ani w zbliżony do „CZARU bez barier”.

Nie jest to jedyny mankament, najdelikatniej rzecz ujmując, obecnego etapu czyli głosowania. Syn pani Anety jest uczniem SP 3, czyli jednej ze szkół, przy której potencjalnie miałoby powstać boisko wielofunkcyjne. - Przyniósł mi kartę do głosowania na to boisko. To pół biedy. Oczywiście liczyłam się z tym, że to właśnie w szkole te karty będą kolportowane. Ale nie godzę się z „nakazem”. Moje dziecko zakomunikowało mi bowiem, że pani wychowawczyni, rozdając owe karty, stwierdziła, że dzieci mają je dostarczyć rodzicom, a rodzice MUSZĄ je podpisać – opowiada pani Aneta. - Musiałam stoczyć „bój” z własnym synem, który musiał rozstrzygnąć, czyje zdanie ważniejsze: moje czy pani w szkole. Jeśli dziecko stawia się przed takim dylematem, wtedy musi ucierpieć czyjś autorytet: rodzica bądź nauczyciela. Urzędnicy może mogą nie dostrzegać takiego dylematu, ale nauczyciele?Galeria zdjęćKomentarze do artykułu

ZK

Akurat w dobre intencje w sprawie dobra dzieci Pani Anety szczerze wątpię. Jest to osoba nastawiona na zarabianie kasy... wyciąganie funduszy z urzędu i unijnych kosztem dzieci.

Napisz

Komentarze

 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Pani nauczycielko prosze sie nie przejmowac. Niech rodzice poswiecaja wiecej czasu dzieciom i na wycieczke zabiora. A nie wszystko nauczyciel. Babcia niech tez sie ruszy a nie tylko plotki po wsi robi. Jest pani cudownym nauczycielem. Pracowitym jakich malo. Coraz mniej was sie robi w szkole takich oddanych i lubianych nauczycieli. Jedna pani tez miala pod gorke z kolezanka od tego samego przedmiotu. Przezyla i wyszla z tego silniejsza i madrzejsza. Co nas nie zabije to nas wzmocni.
  Autor: rodzic
  2017-09-15 23:43:09
 • Nocny pościg zakończył się wypadkiem
  JP
  Autor: WIELBARK
  2017-09-15 13:41:04
 • Piotr Karczewski zamienił fizykę na motocykl
  Prawdziwy klub Jurand to był w latach 90-tych. Teraz to zebrała się grupka emerytów i przejęła 'niezarejestrowaną' nazwę. Nie wiem czy kilku 'prawdziwych' motocyklistów jest w tym klubie :)
  Autor: johnny
  2017-09-15 11:27:12
 • Nocny pościg zakończył się wypadkiem
  jak on uciekł jak napisali że jest zatrzymany?
  Autor: eryery
  2017-09-14 22:18:29
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Jedna z nielicznych nauczycielek, która cokolwiek robiła dla uczniów. Pewnie "najmadrzejsi" róbcie z niej główna winną, a później to narzekajcie, że nauczyciele nic z dziećmi nie chcą robić. Szósta klasa to już nie takie dzieci, dziewczyny wystroić i umalować do szkoły się potrafią a proste polecenie do nich nie dociera, to raczej z nimi coś nie tak jest
  Autor: Rodzic
  2017-09-14 21:54:27
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Nie oszukujmy się .. dzisiejsze dzieci trudno jest dopilnować. Nauczycielka nie jest wszystkiemu winna. Po jednym owocu nie stałoby się nic, a że rodzice nie nauczyli dzieci żeby słuchać starszych to efekt jest.
  Autor: Wielbark
  2017-09-14 20:55:18
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Kto mądrzejszy,to sprobowal, a nie sie nazarl. Ech, dzieciaki, rodzice nie nauczyli, czego nie można...szkoda nauczyciela, siedziec z nimi w szkole,w ksiazce czarny bez pokazac i powiedziec,ze szkodliwy,a nie do lasu zabierac.
  Autor: winatuska
  2017-09-14 20:54:13
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Byłam tam i to wcale tak nie było. Nauczycielka powiedziała uczniom, że mogą spróbować, ale dodała, że tylko jedno. Oni zaczęli jeść garściami i wyszło jak wyszło. Ja na szczęście tego świństwa nie jadłam, ale oni już tak, więc to po części wina nauczycielki i nasza.
  Autor: [x]
  2017-09-14 20:15:13
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Szosta klasa to dzieci dwunastoletnie, nauczycielka mowila zeby sprobowali to tak tez zrobili. Zreszta nauczycielka tez probowala takze nie zwalajmy wszystkiego na dzieci. A czemu nie napisano, ze byla szostka zatrutych dzieci a nie czworka? Nauczycielka to zona dyrektora szkoly, wiec najlepiej teraz ja bronic i wszystko na dzieciaki zwalic. Skoro nauczycielka od przyrody nie wiedziala, ze nie mozna jesc czarnego bzu to wodac ze jest niekompetentna w swoim zawodzie
  Autor: Lala
  2017-09-14 19:51:37
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Pewnie się obczytały że faza po tym będzie i zjadły.Nie ma co winić nauczycielki.
  Autor: W
  2017-09-14 18:30:31