Piątek, 20 Lipiec, Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Bohater Przemek, to dzięki niemu żyją cztery osoby

8-letni Przemek Banul z Rańska to prawdziwy bohater. Cztery osoby zawdzięczają mu życie. To on jako pierwszy zauważył pożar domu w Rańsku i to on, jako pierwszy, na ratunek wezwał dorosłych. Ci obudzili mieszkańców płonącego domu. Dzięki temu żyją.Dziś (piątek, 26 stycznia) Przemka Banula w jego rodzinnym domu odwiedził Tomasz Bzymek, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie. Wręczył chłopcu prezenty oraz podziękował za jego wyjątkowe, rozsądne zachowanie.

 

Komendant chwali

- Takie postawy trzeba dostrzegać, wynagradzać i eksponować, bo z doświadczenia wiem, że niejedna dorosła osoba mogłaby mieć kłopot z właściwą reakcją, stres bywa okrutny – mówi komendant Tomasz Bzymek. - Zachowanie Przemka zasługuje na szczególne wyróżnienie. Nie ukrywam, że jest tu też osobisty aspekt. Przemkowi życie zawdzięcza rodzina naszego funkcjonariusza, bo jedno z mieszkań, które spłonęło, właśnie do nich należało.

 

Bohater gnał na ratunek

Przypomnijmy, do pożaru domu w Rańsku doszło w sobotę rano.

- Wyszedłem na podwórko i zauważyłem dym i ogień po drugiej stronie ulicy – opowiada mały bohater. - Nie wiedziałem, gdzie jest mama, to pobiegłem do pani Eli, naszej sąsiadki. Po drodze przewróciłem się jeszcze na schodach. Krzyczałem, że pali się ten żółty dom. Pani Ela zadzwoniła na policję, a druga sąsiadka pani Hania na straż. Ale gdybym miał gaśnicę to sam bym też pobiegł gasić ten dom.

 

Dobijali się do mieszkań

Potem sytuacja potoczyła się błyskawicznie. Poinformowani sąsiedzi rzucili się na ratunek domownikom. Panowie Zdzisław Morawski i Tomasz Bojanowski zaczęli dobijać się do mieszkań w płonącym budynku. Obudzili domowników. Pomogli wynosić co się dało. Pan Tomasz wyniósł między innymi butlę z gazem, dzięki czemu zapobiegł potężnemu wybuchowi i jeszcze większym stratom.

 

Dumni rodzice Przemka

Rodzice Przemka nie kryją dumy ze swojego syna.

- To nasze piąte dziecko – mówi mam Ewa. - Przemek zawsze był bardzo miły i uczynny. Ma w sobie to coś – dodaje z uśmiechem tata Czesław. - Zawsze chętnie chce pomagać. Gdy tylko coś się dzieje, to już jest w gotowości.

Mały bohater na razie ma ferie zimowe, ale na co dzień uczy się w II klasie Szkoły Podstawowej w Kałęczynie. Jak powiedział „Tygodnikowi Szczytno” jeszcze nie wie, czy zostanie strażakiem. - Ale pomaganie ludziom bardzo mi się podoba – stwierdził.

Przemek uwielbia klocki lego, ma też talent malarski, jak zdradziła nam jego mama. Lubi też grać w piłkę nożną.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Nocna opieka medyczna? To raczej kabaret! Zdarza się, że dzieci są badane przez lekarza ginekologa, który zachowuje się jakby bał się w ogóle je dotknąć!!! A na końcu i tak słyszymy: "Proszę poczekać do poniedziałku"
  Autor: Mama
  2018-07-18 13:29:35
 • Wmurowali kamień węgielny pod szpital (film)
  Te same ryje od lat, budowa skrzydła szpitala a pchają się przed kamery jak zwykle ludzie kompletnie nie mający nic z tym wspólnego.
  Autor: Szczytniak
  2018-07-18 10:24:02
 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Szpital w Szczytnie i Jego pożal się ..... Od lat to samo i co ? i nic.
  Autor: Jarosław"Pol...Zbaw...
  2018-07-17 21:38:11
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.
  Autor: Marcin
  2018-07-17 10:50:09
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54