Niedziela, 22 Kwiecień, Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Bohater Przemek, to dzięki niemu żyją cztery osoby

8-letni Przemek Banul z Rańska to prawdziwy bohater. Cztery osoby zawdzięczają mu życie. To on jako pierwszy zauważył pożar domu w Rańsku i to on, jako pierwszy, na ratunek wezwał dorosłych. Ci obudzili mieszkańców płonącego domu. Dzięki temu żyją.Dziś (piątek, 26 stycznia) Przemka Banula w jego rodzinnym domu odwiedził Tomasz Bzymek, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie. Wręczył chłopcu prezenty oraz podziękował za jego wyjątkowe, rozsądne zachowanie.

 

Komendant chwali

- Takie postawy trzeba dostrzegać, wynagradzać i eksponować, bo z doświadczenia wiem, że niejedna dorosła osoba mogłaby mieć kłopot z właściwą reakcją, stres bywa okrutny – mówi komendant Tomasz Bzymek. - Zachowanie Przemka zasługuje na szczególne wyróżnienie. Nie ukrywam, że jest tu też osobisty aspekt. Przemkowi życie zawdzięcza rodzina naszego funkcjonariusza, bo jedno z mieszkań, które spłonęło, właśnie do nich należało.

 

Bohater gnał na ratunek

Przypomnijmy, do pożaru domu w Rańsku doszło w sobotę rano.

- Wyszedłem na podwórko i zauważyłem dym i ogień po drugiej stronie ulicy – opowiada mały bohater. - Nie wiedziałem, gdzie jest mama, to pobiegłem do pani Eli, naszej sąsiadki. Po drodze przewróciłem się jeszcze na schodach. Krzyczałem, że pali się ten żółty dom. Pani Ela zadzwoniła na policję, a druga sąsiadka pani Hania na straż. Ale gdybym miał gaśnicę to sam bym też pobiegł gasić ten dom.

 

Dobijali się do mieszkań

Potem sytuacja potoczyła się błyskawicznie. Poinformowani sąsiedzi rzucili się na ratunek domownikom. Panowie Zdzisław Morawski i Tomasz Bojanowski zaczęli dobijać się do mieszkań w płonącym budynku. Obudzili domowników. Pomogli wynosić co się dało. Pan Tomasz wyniósł między innymi butlę z gazem, dzięki czemu zapobiegł potężnemu wybuchowi i jeszcze większym stratom.

 

Dumni rodzice Przemka

Rodzice Przemka nie kryją dumy ze swojego syna.

- To nasze piąte dziecko – mówi mam Ewa. - Przemek zawsze był bardzo miły i uczynny. Ma w sobie to coś – dodaje z uśmiechem tata Czesław. - Zawsze chętnie chce pomagać. Gdy tylko coś się dzieje, to już jest w gotowości.

Mały bohater na razie ma ferie zimowe, ale na co dzień uczy się w II klasie Szkoły Podstawowej w Kałęczynie. Jak powiedział „Tygodnikowi Szczytno” jeszcze nie wie, czy zostanie strażakiem. - Ale pomaganie ludziom bardzo mi się podoba – stwierdził.

Przemek uwielbia klocki lego, ma też talent malarski, jak zdradziła nam jego mama. Lubi też grać w piłkę nożną.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38
 • Kościół w Lipowcu dostał „tacę” od gminy
  A ten Pan w szarym sweterku to kto?, bo jakoś nie widać, że to ksiądz. Koszulka jak na wakacje lub do kina. Wstyd.
  Autor: Michał
  2018-04-21 15:29:15
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Jak dla mnie super! Tak centrum handlowe w Szczytnie powinno powstać!
  Autor: Anonim
  2018-04-19 15:46:41
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  KFC ..... już oblizuję paluchy????
  Autor: Iwa
  2018-04-19 10:36:31
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Co z tego jak w każdą niedzielę i tak będzie zamkniete. Po co wgl centrum chandlowe jak w Szczytnie nie ma zbyt dużej ilości zamożnych klientów. Zobaczymy jakie będą tam pustki. Ja nikomu źle nie rzycze ale inwestor poniesie porażkę życia heh. Co ludzie wydadzą po 500 albo w górę na markowe buty ewentualnie bluzy spodnie po 200 czy 400 tak? Tyle kosztują markowe rzeczy. Niechaj szanowna redakcja może zrobi sądarz i sprawdzi kto to będzie kupował. A i radzę zwrócić uwagę ile kebabow i innych fastfoodow odpadło w Szczytnie. To jeszcze mcs czy kfs... no tak dajmy zarabiać korporacjom.
  Autor: I co
  2018-04-19 07:35:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  A jest tak pieknie....
  Autor: Jola
  2018-04-18 16:31:55
 • Radni z Rozóg zbuntowali się
  Jak ma się do tego co piszecie paragraf 3 ust. 1 Dźwierzuckiej uchwały zgodnie z którym miesięczna opłata ulega pomniejszeniu w przypadku nieobecności dziecka?
  Autor: Andrzej
  2018-04-18 13:54:57
 • Szczycieński browar w nowej odsłonie (zdjęcia)
  A obok jest następny obiekt zrujnowany przez WSPOL i miasto, i pójdzie za grosze w czyje ręce, może tego inwestora. Obecnie to najlepszy interes na rozpijaniu ludzi.
  Autor: Ali
  2018-04-18 13:07:49