Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Bohater Przemek, to dzięki niemu żyją cztery osoby

8-letni Przemek Banul z Rańska to prawdziwy bohater. Cztery osoby zawdzięczają mu życie. To on jako pierwszy zauważył pożar domu w Rańsku i to on, jako pierwszy, na ratunek wezwał dorosłych. Ci obudzili mieszkańców płonącego domu. Dzięki temu żyją.



Dziś (piątek, 26 stycznia) Przemka Banula w jego rodzinnym domu odwiedził Tomasz Bzymek, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie. Wręczył chłopcu prezenty oraz podziękował za jego wyjątkowe, rozsądne zachowanie.

 

Komendant chwali

- Takie postawy trzeba dostrzegać, wynagradzać i eksponować, bo z doświadczenia wiem, że niejedna dorosła osoba mogłaby mieć kłopot z właściwą reakcją, stres bywa okrutny – mówi komendant Tomasz Bzymek. - Zachowanie Przemka zasługuje na szczególne wyróżnienie. Nie ukrywam, że jest tu też osobisty aspekt. Przemkowi życie zawdzięcza rodzina naszego funkcjonariusza, bo jedno z mieszkań, które spłonęło, właśnie do nich należało.

 

Bohater gnał na ratunek

Przypomnijmy, do pożaru domu w Rańsku doszło w sobotę rano.

- Wyszedłem na podwórko i zauważyłem dym i ogień po drugiej stronie ulicy – opowiada mały bohater. - Nie wiedziałem, gdzie jest mama, to pobiegłem do pani Eli, naszej sąsiadki. Po drodze przewróciłem się jeszcze na schodach. Krzyczałem, że pali się ten żółty dom. Pani Ela zadzwoniła na policję, a druga sąsiadka pani Hania na straż. Ale gdybym miał gaśnicę to sam bym też pobiegł gasić ten dom.

 

Dobijali się do mieszkań

Potem sytuacja potoczyła się błyskawicznie. Poinformowani sąsiedzi rzucili się na ratunek domownikom. Panowie Zdzisław Morawski i Tomasz Bojanowski zaczęli dobijać się do mieszkań w płonącym budynku. Obudzili domowników. Pomogli wynosić co się dało. Pan Tomasz wyniósł między innymi butlę z gazem, dzięki czemu zapobiegł potężnemu wybuchowi i jeszcze większym stratom.

 

Dumni rodzice Przemka

Rodzice Przemka nie kryją dumy ze swojego syna.

- To nasze piąte dziecko – mówi mam Ewa. - Przemek zawsze był bardzo miły i uczynny. Ma w sobie to coś – dodaje z uśmiechem tata Czesław. - Zawsze chętnie chce pomagać. Gdy tylko coś się dzieje, to już jest w gotowości.

Mały bohater na razie ma ferie zimowe, ale na co dzień uczy się w II klasie Szkoły Podstawowej w Kałęczynie. Jak powiedział „Tygodnikowi Szczytno” jeszcze nie wie, czy zostanie strażakiem. - Ale pomaganie ludziom bardzo mi się podoba – stwierdził.

Przemek uwielbia klocki lego, ma też talent malarski, jak zdradziła nam jego mama. Lubi też grać w piłkę nożną.



Galeria zdjęć



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

  • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
    hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
    Autor: toTYLKOja
    2018-02-19 01:23:55
  • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
    To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
    Autor: Magnatron
    2018-02-17 20:44:43
  • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
    Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
    Autor: Piotr
    2018-02-16 19:27:54
  • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
    ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
    Autor: jacek
    2018-02-15 10:40:59
  • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
    Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
    Autor: www.mpolski.pl
    2018-02-15 10:02:44
  • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
    Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
    Autor: Zzzzz
    2018-02-13 12:20:57
  • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
    Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
    Autor: Igor
    2018-02-12 00:15:30
  • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
    Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
    Autor: Paweł 77
    2018-02-11 17:32:25
  • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
    Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
    Autor: 28latek
    2018-02-11 14:46:02
  • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
    Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
    Autor: Pan carramba
    2018-02-10 20:57:24