Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Bezpieczeństwo dla Warmii i Mazur – wywiad z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Błażejem Pobożym


Bezpieczeństwo dla Warmii i Mazur – wywiad z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Błażejem Pobożym. Minister mówi o Warmii i Mazurach, ale też i o naszym powiecie.



Panie Ministrze, 4 miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości to wysoka pozycja. Jest Pan jednym z liderów listy. Spodziewał się Pan takiego wyróżnienia?

 

Decyzję władz partii odczytuję jako uznanie dla mojej pracy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji u boku ministra Mariusza Kamińskiego, akceptację dla moich działań w rządzie ale także tu na Warmii i Mazurach. Ta czwórka ma zresztą dla mnie symboliczne znaczenie… 4 lata w MSWiA, 4 formacje nadzorowane w resorcie (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i Służba Ochrony Państwa – red.), 4 pytania w referendum, które odbędzie się razem z wyborami a dotyczy spraw bezpieczeństwa. To oczywiste, że „pierwszy od bezpieczeństwa” na liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości musiał znaleźć się na miejscu nr… 4.

 

 

Bezpieczeństwo uczynił Pan najważniejszym motywem swojej indywidualnej kampanii, również na bezpieczeństwie wydaje się opierać kampania centralna Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że dziś najważniejsze jest bezpieczeństwo. Także bezpieczeństwo dla Warmii i Mazur. Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w ten obszar, zwłaszcza teraz gdy na Ukrainie po rosyjskiej agresji trwa wojna, a z Białorusi reżim Łukaszenki prowadzi przeciw Polsce operację hybrydową, której przykładem jest sztucznie wywołany kryzys migracyjny i chęć przerzucenia do naszego kraju nielegalnych migrantów. Skutecznie odpieramy te zagrożenia. Zbudowaliśmy zaporę inżynieryjną i elektroniczną na granicy z Białorusią, a teraz z pełną determinacją budujemy zaporę elektroniczną na północnej granicy województwa z obwodem królewieckim. Jej oddanie planujemy na październik. Dzięki naszym działaniom dziś poczucie bezpieczeństwa jest na rekordowym poziomie.


Reklama

 

 

Bezpieczeństwo to także wspieranie lokalnego systemu ochrony przeciwpożarowej i działania na rzecz rozwoju systemu edukacji służb mundurowych. TVN 24 i Radio Zet podliczyły, że u strażaków i druhów ochotników z Warmii i Mazur był Pan w ostatnich latach kilkadziesiąt razy, czyniąc z tego zarzut. A złośliwi mówią, że w szkole Policji w Szczytnie to chyba wręcz Pan zamieszkał?

 

Myślę, że u strażaków i druhów bywałem nawet częściej (śmiech). Łącznie w całej kadencji pewnie ponad sto razy. Każda taka wizyta związana była z wykonywaniem resortowych obowiązków, przekazywaniem promes na inwestycje i sprzęt, wręczaniem odznaczeń państwowych i resortowych, przekazywaniem nowych lub używanych pojazdów strażackich. A do Akademii Policji w Szczytnie mam ogromną słabość i wielki sentyment. Wspierałem i koordynowałem proces podniesienia jej statusu i znaczenia do rangi uczelni akademickiej, byłem na prawie każdej promocji i większości innych uroczystości. Akademia Policji w Szczytnie to coś znacznie więcej niż najważniejsza w Polsce resortowa uczelnia. To prawdziwe serce miasta i całego powiatu szczycieńskiego. Miejsce do pracy i do studiowania. Kuźnia kadr największej formacji mundurowej podległej MSWiA. Wspierałem ją przez ostatnie lata i obiecuję wspierać nadal.

 

 

Praca, praca i praca. A rodzina? Nie eksponuje jej Pan w kampanii. Nie widać jej w tabloidach.

 

 

Jestem szczęśliwym mężem i ojcem cudownej trójki fantastycznych dzieci: Kaliny (11 lat), Tadzia (8 lat) i Łucji (4 lata). Jesteśmy tradycyjną, dużą polską rodziną. Spędzamy razem każdą wolną chwilę i gdy tylko możemy – jesteśmy razem. Dbam jednak o ich prywatność i dzieciństwo. Dzielimy razem swoje problemy i radości. A wolny czas najchętniej spędzamy oczywiście na Warmii i Mazurach.

Reklama

 

Błażej Poboży

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości aktywny komentator polityczny i samorządowiec. Zdeklarowany piłsudczyk. Członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Od czterech lat wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W MSWiA koordynuje działalność resortowej służby zdrowia, w tym SPZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Odpowiada za problematykę wyznań religijnych (relacje z Kościołem Katolickim i innymi kościołami), mniejszości narodowych i etnicznych. Nadzoruje Departament Funduszy Europejskich i Centrum Obsługi Projektów Europejskich. Wspiera działania na rzecz strażaków oraz druhów ochotników z Warmii i Mazur, a także Policji i Straży Granicznej. Zaangażowany w rozwój jedynej oficerskiej szkoły policyjnej – Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i jej przekształcenie w Akademię Policji w Szczytnie.

 

Częsty gość telewizyjnych programów publicystycznych m.in. TVP1, TVP Info („Gość Wiadomości”, „Kwadrans polityczny”, „Minęła 8”, „Minęła 20”), Polsatu („Gość Wydarzeń”, „Śniadanie Rymanowskiego”), TVN24 („Tak jest”, „Kawa na Ławę”) oraz licznych audycji radiowych (Jedynka, Trójka, Polskie Radio 24, RMF FM i Radio Zet).

Aktywny w mediach lokalnych na Warmii i Mazurach m.in. w „Gazecie Olsztyńskiej”, „Tygodniku Szczytno”, Radiu Olsztyn i TVP 3 Olsztyn. Aktywny użytkownik mediów społecznościowych: @pobozy na Facebook, Instagram, X (d. Twitter) i TikTok.

 



Komentarze do artykułu

Jurgów

Bezpieczeństwo , jeszcze należałoby zlikwidować mobilny nocny \" skup\" bydła grasujący w terenie.

dr

Jakie zainteresowanie naszym regionem wykazuja warszawskie \"elyty\". Uczynia Warmie i Mazury kraina mlekiem i miodem płynącą, tylko wybierzmy ich w wyborach.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama