Sobota, 17 Marzec, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Bałucki okiem, gestem i słowem młodzieży

Czwartkowy spektakl teatralny sprowadził do miejskiej biblioteki rekordową liczbę widzów. Do wizyty zachęcała artystyczna aktywność szczycieńskiej młodzieży, jak też i autor prezentowanej sztuki – Michał Bałucki.Przygotowanie spektaklu, w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu i ujętych w tym projekcie warsztatów, zajęło młodzieży z ZS nr 1 i jej opiekunom: teatralnemu – Alinie Kowalskiej oraz plastycznemu – Katarzynie Wolickiej-Kozak, zaledwie pięć tygodni. To zatem raptem kilka spotkań przeznaczonych na próby grupy aktorskiej i scenografów. Mimo przyjętego tempa pracy przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych. Zarówno widownia, jak i – co ważne – sami aktorzy doskonale się bawili.

- Wydarzenia kulturalne w bibliotece cieszą się coraz większym powodzeniem – mówi dyrektor Jadwiga Pijanowska. - Mamy solidną grupę stałych bywalców, ale każde kolejne sprowadza wielu nowych widzów. Szczególnie cieszy to, że dzieci i młodzież coraz chętniej uczestniczą w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Pękająca w szwach czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci – największe z bibliotecznych pomieszczeń, sprowokowała obecnego na widowni dyrektora MDK-u Andrzeja Maternę do deklaracji, że kolejne prezentacja „Emancypowanych” będzie mogła odbyć się na emdekowskiej scenie, przy większej widowni.

Fabuła komedii „Emancypowane”, podobnie jak większości innych utworów Bałuckiego tego gatunku, oparta była na drobnych sprawach i łatwych do rozwiązania konfliktach. Wiodący motyw czyli tytułowa emancypacja kobiet może wydawać się przestarzały (wszak utwór liczy sobie już 140 lat), ale komizm postaci wynikał z rozbieżności między słowami, a czynami, mniemaniem o sobie, a oceną otoczenia. A te akurat rozbieżności są nieustająco aktualne i współczesne.

 

 

 

 

W realizacji projektu udział wzięli:

Grupa aktorska pod opieką Aliny Kowalskiej: Wiktoria Tomczyk, Gabriel Kąkolewski, Paulina Kęsicka, Maciej Bocianiak, Dawid Cieśluk, Karolina Stańczak, Maciej Samsel, Kamil Jakubcewicz, Karolina Wrzosek, Daniel Tomczyk.

 

Grupa scenografów pod kierunkiem Katarzyny Wolickiej-Kozak: Natalia Dunaj, Sylwia Klonowska,Hanna Krafzik, Patrycja Kuklińska, Karol Kulesza,Bartosz Radziwiński.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2015-11-26 11:49:39

Co grozi młodzieży?

 • Piątek, 2015-10-23 09:41:48

Sukces układany słowem


Komentarze

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05
 • Odwołanie sołtysa Olszewek, czy nadmierna aktywność jest szkodliwa?
  Byłem na zebraniu,na którym został wybrany uwielbiany przez mieszkańców super sołtys... było ok 18 osób,z czego 2 były przeciw.A święcicki sam zgłosił swoją kandydaturę!!!!
  Autor: MIESZKANIEC
  2018-03-14 17:49:06
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  Pytania zadawane w pierwszej osobie, ale ich autora oczywiście brak...
  Autor: Ja
  2018-03-13 20:32:13
 • Wojewoda wywalił Krzyśkowa
  Nosił wilk razy kilka (a nawet kilkanaście), ponieśli i wilka ....
  Autor: Ananiasz
  2018-03-12 01:10:46
 • Zamiast kwiatka panie dostały kurs samoobrony (zdjęcia)
  Rzeczywiście, paradoksalnie, Panie od Panów dostały lekcję samoobrony. Panowie, po prostu nie bijcie!
  Autor: Waga
  2018-03-11 01:10:04
 • Kolejny domowy kat za kratami
  co za skurw....n
  Autor: maxxx
  2018-03-10 12:25:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany zaliczyć teoretyczne i praktyczne szkolenia. Pierwsze potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Za takie warsztaty Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego policzą sobie maksymalnie 100 zł. Część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Taki kurs trwać ma godzinę i kosztować będzie około 200 zł.
  Autor: max
  2018-03-09 16:30:03
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Oczywiste jest to ,że kierowcy nie mają gdzie trenować kontrolowanych poślizgow ,które niestety czasem ratują życie na oblodzonych drogach ,a Pan Klonowski to chyba chce się przypodobać naszej policji albo chyba sam nie wie co mówi .
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:53:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Tak oczywiście kierowca z przed roku uderzył w drzewo ale oczywiście nigdzie nie ma napisane co było przyczyną wpadniecia na gładź lodową i uderzenia w drzewo .Oczywiście policja miała informację,że kierowca jadąc BMW zrobił manewr w prawo i wpadł w poślizg tylko dlatego,że kierowca drugiego samochodu wyjechał mu w poprzek z prawej strony .Niestety policja nie ustaliła kto był tym kierowcą,a kierowca BMW robił wszystko, żeby się nie zdeżyć wyjerzdzajacym z prawej strony autem . Dlatego władze miasta powinny utworzyć bezpieczne akweny dla ludzi zainteresowanych sportami motoryzacyjnymi
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:47:35
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Kaczor zapomniał jak sam tak robił ????
  Autor: Kris
  2018-03-09 12:44:56