Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Bałucki okiem, gestem i słowem młodzieży

Czwartkowy spektakl teatralny sprowadził do miejskiej biblioteki rekordową liczbę widzów. Do wizyty zachęcała artystyczna aktywność szczycieńskiej młodzieży, jak też i autor prezentowanej sztuki – Michał Bałucki.Przygotowanie spektaklu, w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu i ujętych w tym projekcie warsztatów, zajęło młodzieży z ZS nr 1 i jej opiekunom: teatralnemu – Alinie Kowalskiej oraz plastycznemu – Katarzynie Wolickiej-Kozak, zaledwie pięć tygodni. To zatem raptem kilka spotkań przeznaczonych na próby grupy aktorskiej i scenografów. Mimo przyjętego tempa pracy przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych. Zarówno widownia, jak i – co ważne – sami aktorzy doskonale się bawili.

- Wydarzenia kulturalne w bibliotece cieszą się coraz większym powodzeniem – mówi dyrektor Jadwiga Pijanowska. - Mamy solidną grupę stałych bywalców, ale każde kolejne sprowadza wielu nowych widzów. Szczególnie cieszy to, że dzieci i młodzież coraz chętniej uczestniczą w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Pękająca w szwach czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci – największe z bibliotecznych pomieszczeń, sprowokowała obecnego na widowni dyrektora MDK-u Andrzeja Maternę do deklaracji, że kolejne prezentacja „Emancypowanych” będzie mogła odbyć się na emdekowskiej scenie, przy większej widowni.

Fabuła komedii „Emancypowane”, podobnie jak większości innych utworów Bałuckiego tego gatunku, oparta była na drobnych sprawach i łatwych do rozwiązania konfliktach. Wiodący motyw czyli tytułowa emancypacja kobiet może wydawać się przestarzały (wszak utwór liczy sobie już 140 lat), ale komizm postaci wynikał z rozbieżności między słowami, a czynami, mniemaniem o sobie, a oceną otoczenia. A te akurat rozbieżności są nieustająco aktualne i współczesne.

 

 

 

 

W realizacji projektu udział wzięli:

Grupa aktorska pod opieką Aliny Kowalskiej: Wiktoria Tomczyk, Gabriel Kąkolewski, Paulina Kęsicka, Maciej Bocianiak, Dawid Cieśluk, Karolina Stańczak, Maciej Samsel, Kamil Jakubcewicz, Karolina Wrzosek, Daniel Tomczyk.

 

Grupa scenografów pod kierunkiem Katarzyny Wolickiej-Kozak: Natalia Dunaj, Sylwia Klonowska,Hanna Krafzik, Patrycja Kuklińska, Karol Kulesza,Bartosz Radziwiński.Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2015-11-26 11:49:39

Co grozi młodzieży?

 • Piątek, 2015-10-23 09:41:48

Sukces układany słowemKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58