Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Baczność! Nadchodzi pani oficer...

Kobiety-ochotniczki szturmują polską armię. Jedną z nich jest Magdalena Jabłonowska, urzędniczka szczycieńskiego starostwa. Jeśli dobrze pójdzie to za rok może być podporucznikiem wojska polskiego, a dokładnie wojsk... pancernych. 

Jest takie miejsce, w którym kobieta nie musi martwić się strojem czy fryzurą. To jednostka wojskowa. W polskiej armii służy coraz więcej pań, które już dawno przestały być tylko maskotkami w męskim świecie. Żołnierki realizują odpowiedzialne zadania na ekstremalnych misjach. Dołączyć do tego grona chce 38-letnia Magdalena Jabłonowska ze Szczytna. Na razie pani Magda jest urzędniczką wydziału promocji szczycieńskiego starostwa.

 

 

Jest pani szczęśliwą mężatką i mamą dwóch chłopców. Skąd zatem pomysł na tak ekstremalne zajęcie?

 

Chodziło mi to po głowie już od jakiegoś czasu. Mam w rodzinie wojskowych i zawsze im zazdrościłam tego zajęcia.

 

Jak na pani decyzję zareagował mąż?

 

Zaniemówił (śmiech). Potrzebował trochę czasu, aby zaakceptować moją decyzję. Ale potem usłyszałam „bierz się do roboty, ćwicz, trenuj, abyś nie przyniosła mi wstydu” (śmiech).

 

I?

 

I ćwiczę, trenuję, wstydu nie będzie (śmiech). Co więcej, mój mąż bardzo mnie w tym wspiera. Nawet ze mną trenuje.

 

Skąd pewność, że wstydu nie będzie?

 

Miałam już możliwość lekkiej weryfikacji swoich umiejętności. Byłam na kursie przygotowawczym w jednostce wojskowej. Były tam zajęcia teoretyczne i praktyczne. Pokazali nam, co będzie wymagane na egzaminach. Pływanie, bieg... Ogólna sprawność sportowa.

 

Jak wyszło?

 

Myślę że dobrze, bo w tyle zostawiłam sporą cześć męskich kandydatów do wojska. Nie powiem, była satysfakcja.

 

Pani Magdalena do Szczytna przyjechała z Lipna w województwie kujawsko-pomorskim. Najpierw trafiła do Olsztyna. Na studia. Tam poznała swojego obecnego męża, który pochodzi z Targowa. - I tak tu zostałam – śmieje się. Najpierw pracowała w urzędzie w Mrągowie, potem w Dźwierzutach, a teraz w Starostwie Powiatowym w Szczytnie. - Praca jest ciekawa, a i szefostwo wyjątkowe i wyrozumiałe – mówi Magdalena Jabłonowska. - Rozumieją moją chęć spróbowania swoich sił w wojsku zarówno pan starosta, jak i pan naczelnik pomagają mi pogodzić obecne obowiązki z przygotowaniem się do testów i egzaminów do wojska. Za co im bardzo dziękuję.

Drogę do wojska pani Magdalena rozpoczęła od wizyty w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Olsztynie. Najpierw chciała iść do wojsk obrony terytorialnej. - Ale podczas spotkania z majorem Zbigniewem Stakunem okazało się, że jest możliwość iść od razu na roczny kurs we Wrocławiu, po którym będę podporucznikiem – opowiada przyszła żołnierka. - Zaryzykowałam i walczę o ten kurs. Droga do celu nie jest prosta, ale ja lubię wyzwania.Komentarze do artykułu

bosman

już czuję się bezpieczniej

gocha

Brawo Pani Magdo!! Marzenia można spełniać w każdym wieku!!

AXA

Żenada. 38 latka zostanie przyjęta do armii. Jak nadal będą nabory osób w podobnym wieku to armia niewiele będzie warta ( moherowa gwardia). Trochę póżno w tej pani obudziły się instynkty żołnierskie. Jak lubi wyzwania to niech wykaże się w końcu czymś konkretnym na stołku w starostwie - bo jakoś nie słyszałem..

NSR

No nieźle, być oficerem po roku. I później taki teoretyk stoi nad kapralem czy chorążym, który w wojsku zjadł zęby.

Trep

Jedna wielka ściema, wojsko jest miejscem gdzie właśnie szczególnie zwraca się uwagę na wygląd. Najlepiej przecież wziąć osobę z cywila, w dostatku w późnym wieku, zamiast awansować młodych i ambitnych którzy już są w Armii. Tacy ludzie noszą miano PLECAKOW, i nigdy środowisko żołnierskie nie będzie patrzylo na nich przychylnym okiem. To skandal, nepotyzm i kolesiostwo.

Napisz


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
  Autor: Ksawery
  2018-04-24 12:59:10
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
  Autor: Wiem
  2018-04-24 12:35:10
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
  Autor: Obserwator
  2018-04-23 19:44:17
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
  Autor: Helena Modrejewska
  2018-04-23 19:28:43
 • Szczytno – miasto bez szans?
  jaki burmistrz takie miasto
  Autor: danuta
  2018-04-23 15:20:02
 • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
  Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
  Autor: Szymon Si
  2018-04-23 10:33:08
 • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
  Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
  Autor: Ja
  2018-04-22 22:39:49
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38