Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Afrykański ksiądz w polskim kościele (zdjęcia)


Dość egzotycznie zrobiło się w niedzielę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Msze pomagał odprawiać ojciec Emmanuel Noufe, misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.Najwięcej emocji było na mszy o godzinie 11.30, która jest odprawiana głównie z myślą o najmłodszych wiernych. Ojciec Emmanuel opowiadał dzieciom o tym, jak żyje się w Afryce. - Nie ma tak, jak u was, darmowych szkół czy bezpłatnej opieki zdrowotnej – mówił. - Gdy któreś z was zachoruje to tata albo mama wiezie was do lekarza, do szpitala. W moim kraju tak nie jest. Dzieci nie mogą się uczyć, bo ich rodziców na to nie stać. Cierpią, bo ich rodziców nie stać, aby zapłacić lekarzowi.

Zakonnik Emmanuel Noufe to rodowity mieszkaniec Burkina Faso – państwa w Afryce Zachodniej. Ale od marca ubiegłego roku przebywa w Polsce i ewangelizuje. Jeździ po europejskich krajach, opowiada o Bogu, ale również o tym, co dzieje się w Afryce i jakiej pomocy potrzebują mieszkańcy tego kontynentu.

Podczas mszy pytań nie brakowało. Dzieci miały okazję przymierzyć oryginalne stroje afrykańskie, czy zagrać na bębnach, które przywiózł ze sobą misjonarz.

- Ojciec Emmanuel oprócz uczestnictwa w mszach spotkał się też z uczniami naszych szkół – mówi ksiądz Andrzej Preuss, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. - Odwiedził między innymi Szkołę Podstawową numer 2, czy Zespół Szkół nr 1. Widziałem miny niektórych naszych parafian podczas mszy, gdy usłyszeli, że czarny zakonnik doskonale mówi po Polsku i świetnie dogaduje się z ich dziećmi. Jestem przekonany, że takie spotkania są dobre dla jednej i drugiej strony. To kawałek Afryki, jej potrzeb w naszym kościele.


Ojciec Emmanuel Noufe,

misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.


 

Jak ojciec ocenia Polskę?

 

Polska jest wyjątkowa, ludzie mają tu dużą wiarę. Byłem w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech ale tam jest inaczej. Tam nie moglibyśmy się spotkać tak jak teraz. W Polsce jest większa harmonia. Większa kultura, tolerancja. Podam taki przykład, być może błahy, ale doskonale pokazuje on, jaka jest Polska, jacy są tu ludzie - jak jadę autobusem w Lublinie, to widzę często, jak młodzież ustępuje miejsce osobom starszym. W innych krajach tego nie ma.

 

A w Afryce?

 

W Afryce jest ogromny szacunek do ludzi starszych. Ale samo życie w Afryce wygląda inaczej. Jest naprawdę ciężko. Za szkoły, za opiekę medyczną trzeba płacić. Często rodzice nie mają pieniędzy i wtedy dzieci nie mogą się uczyć chociaż bardzo chcą.

 

 

A jak smakuje ojcu polskie jedzenie?

To, czego nigdy wcześniej jadłem, a czego mogłem spróbować w Polsce, to pierogi. Bardzo mi posmakowały. Ale mango i banany smakują tu zupełnie inaczej niż w Afryce. Chociaż one pochodzą z Afryki. Tu jest dużo chemii, konserwantów. W Afryce mamy naturalne. Zdrowe.

 

W jakim zgromadzeniu ojciec posługuje?

 

Wiem, ze brzmi to dość zabawnie, ale jestem Ojcem Białym, mimo że jestem czarny (śmiech). Jestem ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.

Rozmawiała Aleksandra Fila

 

Fot. Aleksandra FilaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
  Bandyci jeżdżą tymi golfami
  Autor: Księciu oo
  2018-12-17 11:54:51
 • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
  Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
  Autor: TTT
  2018-12-14 18:27:38
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
  Autor: Aga
  2018-12-14 15:53:48
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
  A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
  Autor: Krajan
  2018-12-14 15:47:25
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
  Autor: Waga
  2018-12-14 15:26:36
 • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
  Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
  Autor: Gosc
  2018-12-14 14:15:41
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38