Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Afrykański ksiądz w polskim kościele (zdjęcia)


Dość egzotycznie zrobiło się w niedzielę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Msze pomagał odprawiać ojciec Emmanuel Noufe, misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.Najwięcej emocji było na mszy o godzinie 11.30, która jest odprawiana głównie z myślą o najmłodszych wiernych. Ojciec Emmanuel opowiadał dzieciom o tym, jak żyje się w Afryce. - Nie ma tak, jak u was, darmowych szkół czy bezpłatnej opieki zdrowotnej – mówił. - Gdy któreś z was zachoruje to tata albo mama wiezie was do lekarza, do szpitala. W moim kraju tak nie jest. Dzieci nie mogą się uczyć, bo ich rodziców na to nie stać. Cierpią, bo ich rodziców nie stać, aby zapłacić lekarzowi.

Zakonnik Emmanuel Noufe to rodowity mieszkaniec Burkina Faso – państwa w Afryce Zachodniej. Ale od marca ubiegłego roku przebywa w Polsce i ewangelizuje. Jeździ po europejskich krajach, opowiada o Bogu, ale również o tym, co dzieje się w Afryce i jakiej pomocy potrzebują mieszkańcy tego kontynentu.

Podczas mszy pytań nie brakowało. Dzieci miały okazję przymierzyć oryginalne stroje afrykańskie, czy zagrać na bębnach, które przywiózł ze sobą misjonarz.

- Ojciec Emmanuel oprócz uczestnictwa w mszach spotkał się też z uczniami naszych szkół – mówi ksiądz Andrzej Preuss, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. - Odwiedził między innymi Szkołę Podstawową numer 2, czy Zespół Szkół nr 1. Widziałem miny niektórych naszych parafian podczas mszy, gdy usłyszeli, że czarny zakonnik doskonale mówi po Polsku i świetnie dogaduje się z ich dziećmi. Jestem przekonany, że takie spotkania są dobre dla jednej i drugiej strony. To kawałek Afryki, jej potrzeb w naszym kościele.


Ojciec Emmanuel Noufe,

misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.


 

Jak ojciec ocenia Polskę?

 

Polska jest wyjątkowa, ludzie mają tu dużą wiarę. Byłem w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech ale tam jest inaczej. Tam nie moglibyśmy się spotkać tak jak teraz. W Polsce jest większa harmonia. Większa kultura, tolerancja. Podam taki przykład, być może błahy, ale doskonale pokazuje on, jaka jest Polska, jacy są tu ludzie - jak jadę autobusem w Lublinie, to widzę często, jak młodzież ustępuje miejsce osobom starszym. W innych krajach tego nie ma.

 

A w Afryce?

 

W Afryce jest ogromny szacunek do ludzi starszych. Ale samo życie w Afryce wygląda inaczej. Jest naprawdę ciężko. Za szkoły, za opiekę medyczną trzeba płacić. Często rodzice nie mają pieniędzy i wtedy dzieci nie mogą się uczyć chociaż bardzo chcą.

 

 

A jak smakuje ojcu polskie jedzenie?

To, czego nigdy wcześniej jadłem, a czego mogłem spróbować w Polsce, to pierogi. Bardzo mi posmakowały. Ale mango i banany smakują tu zupełnie inaczej niż w Afryce. Chociaż one pochodzą z Afryki. Tu jest dużo chemii, konserwantów. W Afryce mamy naturalne. Zdrowe.

 

W jakim zgromadzeniu ojciec posługuje?

 

Wiem, ze brzmi to dość zabawnie, ale jestem Ojcem Białym, mimo że jestem czarny (śmiech). Jestem ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.

Rozmawiała Aleksandra Fila

 

Fot. Aleksandra FilaKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46