Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

70 lat szczycieńskiego rzemiosła


Oczywiście, tytuł nie oznacza, że wcześniej w Szczytnie i okolicach nie było żadnego rzemieślnika. Świętowana będzie rocznica powstania organizacji – zrzeszenia skupiającego tych wszystkich, którzy osiedlili się tuż po wojnie na szczycieńskiej ziemi i najróżniejsze usługi świadczyli dla ludności. Dziś, dla m...


  • Data:

Oczywiście, tytuł nie oznacza, że wcześniej w Szczytnie i okolicach nie było żadnego rzemieślnika. Świętowana będzie rocznica powstania organizacji – zrzeszenia skupiającego tych wszystkich, którzy osiedlili się tuż po wojnie na szczycieńskiej ziemi i najróżniejsze usługi świadczyli dla ludności. Dziś, dla młodych, ranga mistrza dłuta, nożyc czy kopyta być może nie jest już tak ważna, ale niegdyś trudno sobie było wyobrazić wieś bez kowala, miasteczko bez szewca...

O szczycieńskim Cechu i rzemiośle opowiadają Zbigniew Nasiadko, prowadzący zakład mechaniki pojazdowej, i jednocześnie podstarszy Cechu oraz Sylwia Odrzywolska, kierownik Biura Cechu.

 

 

Cechy, zrzeszające rzemieślników, powstawały już w średniowieczu. Skupiały majstrów jednej profesji. Te powojenne, nasze rodzime, to już cechy wielobranżowe. Czy powstawały one z odgórnego nakazu, czy odwrotnie – była to forma ochrony przed socjalistyczną nacjonalizacją?

 

Gdy cechy się tworzyły, po wojnie, to była taka bardziej państwowa organizacja, a każdy rzemieślnik miał obowiązek do niej należeć. Była to bardziej forma kontroli państwa nad rzemiosłem, łatwiejsza tym bardziej, że większość materiałów i surowców, które rzemieślnikom do pracy służyły, była reglamentowana. Taksówkarze dostawali przydział paliwa, murarze – przydział cementu itp. Dlatego w początkowych latach i późniejszych też, do cechu należało bardzo dużo ludzi, co najmniej kilka setek.

 

Przynależność do cechu była więc obowiązkiem ustrojowym; a jakie jeszcze inne obowiązki mieli rzemieślnicy w ramach cechu i jakie uprawnienia?


Reklama

 

Cech od początku prowadził nadzór nad szkolnictwem zawodowym. W poszczególnych zakładach szkolili się uczniowie, a cech to kontrolował, w tym także jakość tego szkolenia. Do dziś zresztą tak jest. Mieliśmy swój Sąd Koleżeński, były inne wewnętrzne „instytucje”. Można powiedzieć, że słowo „rzemieślnik” było zaszczytne i cech dbał o to, by każdy, kto mieni się być rzemieślnikiem, godnie tę nazwę nosił. Cech i przykładowo ten sąd koleżeński dbali o to, by jakość usług była właściwa, rozwiązywał jakieś nieporozumienia czy konflikty z klientami itp. I chyba dobrze o tę rzemieślniczą jakość dbaliśmy, skoro do dziś nasze polskie dyplomy majstrów czy czeladników są honorowane na całym świecie i nie muszą być nostryfikowane.

 

Teraz jest inaczej...

 

Kiedyś był to Cech Rzemiosł Różnych, a obecnie jest to Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Przynależność nie jest obowiązkowa.

 

Dlaczego zmieniona nazwa? Historyczna przecież też jest ważna...

 

Bo zmieniła się nieco struktura członków - albo raczej zakres ich działalności. Niektórzy z rzemieślników stali się praktycznie przedsiębiorcami. Cech z nową nazwą zrzesza obecnie 61 członków, nadal przedstawicieli bardzo różnych branż.

 

Czym Cech dziś zachęca rzemieślników do przynależności?

 

Na pewno, jeśli chodzi o aktywność i liczbę członków, cechom jest obecnie gorzej funkcjonować, ale za wiele się nie zmieniło. Przede wszystkim pomagamy członkom w zakresie, nazwijmy to, obsługi zatrudniania młodocianych. To wbrew pozorom wcale nie jest takie proste, łatwe i przyjemne - wymaga przygotowania i prowadzenia dość obszernej dokumentacji, a nie każdy rzemieślnik ma na to czas. I chyba to zadanie nasz szczycieński cech wypełnia dobrze, bo w porównaniu z sąsiednimi powiatami tu w Szczytnie zawieramy najwięcej umów o pracę z młodocianymi; dużo młodych ludzi wybiera rzemiosło jako swój zawód. To chyba dobrze świadczy i o tym, że nasze szczycieńskie, powiatowe rzemiosło ma się dobrze, że nasi członkowie to świetni fachowcy i nauczyciele i że potrafimy przekonać młodych, że jest to tak samo dobry zawód jak każdy inny, że warto być rzemieślnikiem.

Reklama

 

Ale na zewnątrz, tak publicznie, Cechu za bardzo nie widać...

 

Bo my się nie puszymy, tylko uczciwie i solidnie pracujemy. Porządny rzemieślnik nie może być celebrytą. Niech się popisują publicznie inni, nam – rzemieślnikom – szkoda na to czasu.

 

Ale jakoś świętować to 70-lecie będziecie?

 

Główne uroczystości zaplanowane są na sobotę, 11 czerwca. Zapraszamy wszystkich naszych dawnych członków, rzemieślniczych emerytów, a także delegacje cechów z innych miast i wielu innych gości. Do publicznych obchodów należeć będą msza, przemarsz do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbędzie się również uroczysta akademia. Oczywiście, wszystkich serdecznie zapraszamy.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama