Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

65 lat Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska


W minioną sobotę pracownicy i członkowie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szczytnie świętowali jej 65-lecie. - Nasza spółdzielnia to połączenie tradycji z nowoczesnością – mówi Kazimierz Samojluk, prezes, który kieruje Spółdzielnia od początku lat 90-tych.

  • Data:

W minioną sobotę pracownicy i członkowie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szczytnie świętowali jej 65-lecie. - Nasza spółdzielnia to połączenie tradycji z nowoczesnością – mówi Kazimierz Samojluk, prezes, który kieruje Spółdzielnia od początku lat 90-tych.

Na uroczystościach nie zabrakło oczywiście władz centralnych Spółdzielni, ale też prezesów, dyrektorów firm i instytucji, z którymi GS współpracuje na co dzień. Byli też samorządowcy. Najważniejsi tego dnia byli jednak członkowi i pracownicy GS. - Bo to oni tworzą historię naszej firmy, która wkomponowała się w historie naszego miasta i gminy – mówi Kazimierz Samojluk, prezes GS „Sch”.

GS się rozwija

Spółdzielnię w Szczytnie utworzono w sierpniu 1948 roku. - Założyli ją okoliczni rolnicy – opowiada Kazimierz Samojluk. - Początkowo majątek był niewielki. Stanowiły go sklepy rolne przy ulicach Sienkiewicza i Kościuszki. Z każdym rokiem działalność była poszerzana. Pod naszym szyldem otwarto sklepy w Majdańcu, Olszynach, Szymanach i Romanach. Powstał skup żywca na ul. Polnej w Szczytnie. Prawdziwy boom rozpoczął się na początku lat sześćdziesiątych. GS-owi przybyła m.in. piekarnia i masarnia, rozbudowano zakres świadczonych usług dla rolników. Kobiety wiejskie mogły np. wypożyczać pralki automatyczne i inne artykuły gospodarstwa domowego. Na przełomie lat 60. i 70. powstało biuro GS-u przy ul. Łomżyńskiej, a wkrótce potem rozpoczyna działalność RDT przy ul. Polskiej.


Reklama

Samojluk naprawił

Dobrej prosperity nie przeszkadza likwidacja, na wniosek kobiet wiejskich, barów w Lipowcu i Szymanach. Przyczyn można się domyślać. Zahamowanie tempa rozwoju spółdzielni przynoszą dopiero zmiany ustrojowe w Polsce i wprowadzenie wolnego rynku. GS, aby utrzymać się przy życiu, zmuszony jest ograniczyć swoją działalność. Na początku lat 90. członkowie spółdzielni powierzają stanowisko prezesa Kazimierzowi Samojlukowi z zadaniem uzdrowienia trudnej sytuacji finansowej. Służyć temu ma sprzedaż części majątku przynoszącego małe zyski. Pozyskane środki inwestowane są w najbardziej dochodową działalność handlową i produkcyjną. Przyjęty plan przynosi sukces. Oczkiem w głowie prezesa stała się piekarnia przy ul. Wielbarskiej, która przechodzi gruntowną modernizację. Dziś jest jednym z najbardziej dochodowych źródeł finansowych spółdzielni, a jej produkty cieszą uznaniem wśród klientów. W GS prace znajduje w tej chwili około 100 osób. Jest to więc też jeden z największych pracodawców w naszym powiecie.

Tomasz Mikita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puchary za współprace i angażowanie się w sprawy spółdzielcze: Stanisław Kacprzak, Stanisław Dąbrowski, Jadwiga Bejnarowicz, Halina Szumna, Bożena Husak, Zygmunt Rząp.

Reklama

 

Odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”:

Marzena Brejniak, Janusz Czarnota, Grażyna Dec, Mirosława Deptuła, Bożena Jaromińska, Danuta Kubiak, Grażyna Korzeniewska, Alina Pietrzak, Wawrzyniec Pichalski, Marek Rzosiński, Bożena Romualda Suchecka, Andrzej Suchecki, Jerzy Tchórz, Lidia Wnuk, Waldemar Pogorzelski

 

Odznaki „Zasłużony dla Spółdzielczości „Samopomoc Chłopska”:

Anna Asztemborska, Grażyna Bałdyga, Dariusz Chorążewicz, Magdalena Chorążewicz, Danuta Dębek, Joanna Piotrowska, Dorota Kacprzak, Teresa Kozieł, Iwona Loreth, Katarzyna Nowicka, Wojciech Przybyłowski, Jacek Pliszka, Wojciech Rogalski, Eugenia Rzosińska, Arkadiusz Ślaski, Renata Sobotaka, Marek Weichhaus, Teresa Wołoszyn



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama