Środa, 26 Wrzesień, Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

5 tysięcy dla domu, 3 tysiące dla mieszkania


Miasto będzie dokładało do wymiany pieców grzewczych w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowani mogą uzyskać 5 lub 3 tysiące złotych. Do wykorzystania jest pula 200 tysięcy złotych.Z programem dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych w prywatnych lokalach mieszkalnych rusza Szczytno. Jeszcze w tym roku zbierać będzie wnioski od mieszkańców, w przyszłym – dopłacać. To trzeci samorząd, po gminie Szczytno i Pasymiu, który w ten sposób stara się oczyścić atmosferę – tę zewnętrzną.

 

Dotacje do prywatnych lokali

 

Program, zatwierdzony na ostatniej sesji, nie zburzył też atmosfery wewnętrznej, w łonie Rady Miejskiej, co nie należy do rzadkości. Według zapewnień burmistrz Danuty Górskiej, stanowi on kolejny, bliższy już końcowi etap systemowego rozwiązywania kwestii związanych z ciepłownictwem. Szczytno będzie więc dopłacać mieszkańcom – właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań do wymiany pieców używanych do ich ogrzewania.

 

W obu przypadkach dopłata ma sięgać 50% kosztów, tyle że w przypadku domów jednorodzinnych będzie to maksymalnie 5 tysięcy złotych, a w mieszkaniach – 3 tysiące. W 2019 roku miasto na te dopłaty zamierza wydać 200 tysięcy złotych.

 

Jak można uzyskać dotację?

 

Już od 1 września rozpocznie się nabór wniosków od osób, które wymianę pieca chcą przeprowadzić w roku następnym czyli w 2019. Wnioski te będą weryfikowane do 28 lutego 2019 roku. Później, od marca do końca września, będzie czas na zawieranie umów o dofinansowanie, wykonanie inwestycji i jej rozliczenie. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Inaczej mówiąc największe szanse na dotację maja te osoby, które najszybciej złożą wniosek.

 

Na co można uzyskać dopłatę?

 

Na likwidację pieca o niskiej sprawności, czyli po prostu starego „ogrzewacza” na węgiel. W zamian można wybrać jedną z preferowanych opcji, między innymi: przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie pieca najnowszej generacji z zastosowaniem jako paliwa: gazu, oleju opałowego lub prądu, biomasę lub inne źródła z rodziny OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne).


 

Fragment większej całości

 

„Wejście w prywatę” to bliski końca etap działań, prowadzonych od wielu lat, a wszystko pod hasłem „Czyste powietrze – warto dbać”. Inwestycje mające na celu ochronę powietrza realizowane są praktycznie od 2008 roku. Są to, między innymi – modernizacja i utworzenie jednej kotłowni centralnej przy ul. Solidarności oraz likwidacja innych kotłowni w Szczytnie (np. przy ul. Żeromskiego czy Andersa, w budynkach szkolnych czy w ratuszu).

 

W ślad za tym nastąpiła radykalna przebudowa sieci ciepłowniczej, do której przyłączono wiele budynków, dotychczas odrębnie ogrzewanych lokalnymi kotłowniami. Przeprowadzone też zostały istotne remonty budynków miejskich w ramach tzw. termomodernizacji. Planowane jest przyłączenie do kotłowni centralnej kolejnych budynków (np. szpitala powiatowego) oraz następne termomodernizacje (m.in. Sp 6).

 

- Te działania przynoszą dwa niezwykle ważne i wymierne efekty – podkreśla burmistrz Górska. - Zmniejszamy w wyraźny sposób emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jak też zmniejszamy roczne zużycie energii do ogrzewania budynków.

 

Efekty można sprawdzać

 

Od kilku tygodni można już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza nad miastem. Wystarczy wejść na stronę: https://airly.eu/pl/ . Na ratuszu oraz na siedzibie spółki Veolia przy ul. Solidarności zostały zainstalowane specjalne czujniki, które monitorują jakość powietrza nad Szczytnem.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Konwencja PiS - pokazali kandydatów na burmistrza i wójtów (zdjęcia)
  Lila Róż czerwona myśl z Alei Róż
  Autor:
  2018-09-26 12:44:08
 • Miasto, gmina i Kreolia łączą siły, by aktywizować seniorów
  Jak do tej pory program fundacji Kreolia w nikłym stopniu uwzględniał seniorów. W Szczytnie a także Pasymiu ,Dźwierzutach, Wielbarku są organizacje emeryckie. Wydaje mi się, że właśnie one powinny uczestniczyc w realizacji programu dla seniorów. A fe Pani Burmistrz znowu działania w interesie niewiadomo kogo. Wpisuje się to w pewną prawidłowość. Organizowanie świetlicy dla ok. 20 seniorów w lokalu po filii biblioteki, brak remontu budynku przy ul. Puławskiego z którego korzystają emeryci, inwalidzi, niewidomi, diabetycy, w sumie rzesza osób. Nie wiem kto to planuje- ale to planowanie jest beznadziejne. Pani Burmistrz, czarno widzę Pani szanse na ponowny wybór, głosy "dziadków" ma Pani już z głowy.
  Autor: dr
  2018-09-26 12:15:29
 • Dlaczego zginął aspirant Nowak? Śledczy coraz bliżej prawdy
  Zginął bo zapieprzal proste
  Autor: Fabian
  2018-09-26 07:44:37
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ja tam zawsze uważam, że póki samemu nie znajdzie się danej sytuacji - to nie będę kusić się na ocenę. Nie wiem, jak można byłoby się zachować pojedynczemu człowiekowi wobec kilku "nawalonych". Czy samemu byłbym tak odważny, by odebrać kluczyki - i komu? To zawsze jest problem - własne bezpieczeństwo, czy bezpieczeństwo chociażby tych "nawalonych". Oczywiście można dzwonić na numery alarmowe, i to rzeczywiście w takich sytuacjach polecam.
  Autor: Waga
  2018-09-25 21:22:45
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Panie Onn, jest :)
  Autor: Kaja
  2018-09-25 15:04:00
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Nie każdy miał by odwagę jechać za bandą pijanych ludzi Chłopak sam udzielił pomocy wszyscy stali patrzyli Brawo !
  Autor: Kierowca
  2018-09-24 18:37:57
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  No dla mnie nic w tym złego, że taka gospoda powstanie w Szczytnie przy kościele, czy szkole. Zwłaszcza przy kościele - będą mieli ruch: stypy, śluby, wesela oraz matury. Natomiast widzę tu szybki ruch w związku z inwestycją Gminy Wiejskiej Szczytno w okolicach Jeziora Domowego Dużego. Ot co! Jak oni nam pałą to my im maczugą. Śmiechu warte. Wszystko jest uzależnione od tego, kto obejmie władzę, więc te zamiary, które objawił miejscowy inwestor, mogą spełznąć na niczym. No to sobie zażartuję z okazji jesieni: są wykopki. Każdy ziemniak usiłuje się utrzymać różnymi sposobami w swoim gruncie. Bo wyrastają przy nim potomkowie typu Wilczek, Gontarzewski. Reszta to są poukrywane pod różnymi szyldami stowarzyszeń i komitetów osoby, które jakby się wstydzą tego, co do tej pory robiły. Czyli źle robiły (pracowały)? Inną kategorią jest zadłużona pani Lenard, która pokazała w swoich wypowiedziach, jak mało zna to miasto. Niech pilnuje przedszkola. Bo miasto nim nie jest.
  Autor: Śmieszek
  2018-09-24 18:06:25
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ta Kobieta to wstyd, matka dwójki dzieci i po imprezach jeździ pijana. Porażka . Jej mąż powinien taką babę pogonić . Dobrze że nikogo nie zabiła. Bo takich ludzi się nie żałuje ( zamiast w domu to się szlaja )
  Autor: Agata
  2018-09-24 16:40:34
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Pani Kaju, tak na marginesie nie ma takiego czegoś jak usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a dla Pana Michała wielkie brawa!
  Autor: Onn
  2018-09-24 16:26:12
 • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
  Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem
  Autor: Purdziak
  2018-09-24 15:40:11