Niedziela, 24 Czerwiec, Imieniny: Albina, Wandy, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

5 tysięcy dla domu, 3 tysiące dla mieszkania

Miasto będzie dokładało do wymiany pieców grzewczych w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowani mogą uzyskać 5 lub 3 tysiące złotych. Do wykorzystania jest pula 200 tysięcy złotych.



Z programem dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych w prywatnych lokalach mieszkalnych rusza Szczytno. Jeszcze w tym roku zbierać będzie wnioski od mieszkańców, w przyszłym – dopłacać. To trzeci samorząd, po gminie Szczytno i Pasymiu, który w ten sposób stara się oczyścić atmosferę – tę zewnętrzną.

 

Dotacje do prywatnych lokali

 

Program, zatwierdzony na ostatniej sesji, nie zburzył też atmosfery wewnętrznej, w łonie Rady Miejskiej, co nie należy do rzadkości. Według zapewnień burmistrz Danuty Górskiej, stanowi on kolejny, bliższy już końcowi etap systemowego rozwiązywania kwestii związanych z ciepłownictwem. Szczytno będzie więc dopłacać mieszkańcom – właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań do wymiany pieców używanych do ich ogrzewania.

 

W obu przypadkach dopłata ma sięgać 50% kosztów, tyle że w przypadku domów jednorodzinnych będzie to maksymalnie 5 tysięcy złotych, a w mieszkaniach – 3 tysiące. W 2019 roku miasto na te dopłaty zamierza wydać 200 tysięcy złotych.

 

Jak można uzyskać dotację?

 

Już od 1 września rozpocznie się nabór wniosków od osób, które wymianę pieca chcą przeprowadzić w roku następnym czyli w 2019. Wnioski te będą weryfikowane do 28 lutego 2019 roku. Później, od marca do końca września, będzie czas na zawieranie umów o dofinansowanie, wykonanie inwestycji i jej rozliczenie. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Inaczej mówiąc największe szanse na dotację maja te osoby, które najszybciej złożą wniosek.

 

Na co można uzyskać dopłatę?

 

Na likwidację pieca o niskiej sprawności, czyli po prostu starego „ogrzewacza” na węgiel. W zamian można wybrać jedną z preferowanych opcji, między innymi: przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie pieca najnowszej generacji z zastosowaniem jako paliwa: gazu, oleju opałowego lub prądu, biomasę lub inne źródła z rodziny OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne).

 

Fragment większej całości

 

„Wejście w prywatę” to bliski końca etap działań, prowadzonych od wielu lat, a wszystko pod hasłem „Czyste powietrze – warto dbać”. Inwestycje mające na celu ochronę powietrza realizowane są praktycznie od 2008 roku. Są to, między innymi – modernizacja i utworzenie jednej kotłowni centralnej przy ul. Solidarności oraz likwidacja innych kotłowni w Szczytnie (np. przy ul. Żeromskiego czy Andersa, w budynkach szkolnych czy w ratuszu).

 

W ślad za tym nastąpiła radykalna przebudowa sieci ciepłowniczej, do której przyłączono wiele budynków, dotychczas odrębnie ogrzewanych lokalnymi kotłowniami. Przeprowadzone też zostały istotne remonty budynków miejskich w ramach tzw. termomodernizacji. Planowane jest przyłączenie do kotłowni centralnej kolejnych budynków (np. szpitala powiatowego) oraz następne termomodernizacje (m.in. Sp 6).

 

- Te działania przynoszą dwa niezwykle ważne i wymierne efekty – podkreśla burmistrz Górska. - Zmniejszamy w wyraźny sposób emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jak też zmniejszamy roczne zużycie energii do ogrzewania budynków.

 

Efekty można sprawdzać

 

Od kilku tygodni można już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza nad miastem. Wystarczy wejść na stronę: https://airly.eu/pl/ . Na ratuszu oraz na siedzibie spółki Veolia przy ul. Solidarności zostały zainstalowane specjalne czujniki, które monitorują jakość powietrza nad Szczytnem.



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.
    Autor: Obserwator
    2018-06-24 11:21:58
  • Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)
    Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.
    Autor: Bienschen
    2018-06-23 18:14:09
  • Brutalny napad na kobietę w centrum Szczytna
    Oby zdechł w kiciu
    Autor: 12345
    2018-06-23 12:13:38
  • Wygrał ponad milion złotych w Multi Multi
    A gdzie kupił kupon. Która to kolektura ?
    Autor: Borys
    2018-06-22 17:47:56
  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.
    Autor: Poirytowana
    2018-06-22 16:40:31
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Pierwsze co trzeba zrobić , to dać warunki do zakładania firm prywatnych i tych małych. Co z tego , że są markety , gdzie ludzie zarabiają 1500-2000 zł. Ile już małych sklepików i firemek otworzono w tym grajdole. Po 3-5 miesiącach się zamykają. W puszczone zostały markety, i mamy biedę .Co z tego ,że jest praca, za którą ludzie klepią biedę. Mamy zalany rynek dodatkowo Chińczykiem. Do tego Szczytno to miasto "zagłębie" ciucholandów. Szkolnictwo leży, bo dyrektorzy boją się wychylać, bo burmistrz ich "odstrzeli " z ciepłej posady. Do tego nagradzanie uczniów , jest w zależności , właśnie, od czego? Kogo znam. Ale może praktycznie. Mamy miasto i okolica, liczy może 30 tyś osób. Duża ilość to starzy ludzie z niskimi emeryturami, lub byli zomowcy i żołnierze z PRL. Do tego dzieci i kobiety, nie pracujące. Większość pracuje za najniższą krajową u ludzi co mają swoje firmy. Z założenia jest tak, że płacą jak najniżej, bo potrzebuje na nowe BMW lub Mercedesa. Taka wiejska mentalność dorobkiewicza. Do tego lekarze co przyjmują prywatnie i za pieniądze podatnika, mają prywatne zaplecze w szpitalu w Szczytnie. Gdzie , ogólnie się nie leczy, tylko zabija się pacjenta , podawanymi im lekami. Za które dostają bonus od korporacji medycznych. Taki szpital doświadczalny. Nie mówiąc o największym specjaliście , chyba nie w ginekologi, mieszkającym na konopnickiej. Można powiedzieć, że ogólnie miasto i okolica jest w rękach kilku gangów miejscowych. Od gangu co posiada większość nieruchomości w swoich rękach, od gangu lekarzy, co mają monopol na rynku , sprzedaży "dragów" dla pacjentów. Gangi powiązane politycznie, gangi w zależności od stanowiska urzędniczego, więc żyjący na koszt podatników. Wszyscy żyją bardzo dobrze i nawet nie wiedzą z kont znajdują się u nich na koncie pieniądze co miesiąc. Ogólnie od punktu siedzenia, jest punkt widzenia. Patrząc z perspektywy na miasto, to leży i kwiczy. Niech każdy zada sobie pytanie i sobie wyobrazi, że nie mieszka w Szczytnie. A pytanie jest takie, dlaczego chciałbym przyjechać do Szczytna lub w nim zamieszkać? Bo dla osoby ,która ma ustawione życie na dobrym poziomie w Szczytnie, to prawdo podobnie będzie super. Jak to mówią człowiek bogaty i z układami, nie zrozumie ludzie potrzebujących. Ponieważ , jego dochody wysokie ,są wynikiem zaniżania dochodów biednym.
    Autor: Andi
    2018-06-22 15:13:18
  • Wiara w ludzi ratuje życie
    Ja również życzę dużo siły i wiary w ludzi chociaż z własnego doświadczenia zauważyłam że w naszym Szczytnie pomaga się tylko intetesownie. Przykre to ale prawdziwe. Media i władze prawie wogole nie są zainteresowane tym czego potrzebują mieszkańcy ehhh. Życzę dla żony powrotu do zdrowia i jestem z wami całym sercem.
    Autor: Gosia
    2018-06-22 09:28:27
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Aż mi się buźka uśmiechnęła???? Trzymam mocno kciuki????
    Autor: Anna
    2018-06-21 23:39:08
  • Gdy bliski nie chce już żyć... możemy temu zapobiec (rozmowa "Tygodnika")
    w rozmowie z bliską mi osobą dowiedziałem się że ma myśli samobójcze kilka miesięcy później już nie żyła nie wiedziałem co z tym zrobić
    Autor: x80
    2018-06-21 21:02:09
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Wydaje mi się, że pora na kogoś "świeżego". Nasza scena polityczna od wielu lat jest zdominowana przez te same osoby. Wielkie obietnice i przedstawianie świetlanych perspektyw, a potem "kicha". Chciałem ale nie wyszło , bo to albo tamto. Pomysł z Innopolice jest podobny do pomysłów asystenta Pani Wójt ze Świętajna- przypomnę: fabryka większa od wielbarskiej Ikei, lotnisko itp. Zostałem wybrany a potem aby do końca kadencji dotrwać. Zbliża się koniec kadencji samorządów- zobaczycie jaka epidemia opanuje ratusz. Większość naszych decydentów wyląduje na zwolnieniach lekarskich. Według mnie radni nie powinni otrzymywać żadnych pieniążków, ewentualnie jakiś ryczałt za czas faktycznie spędzony na posiedzeniach. Diety zryczałtowane to przekupywanie radnych, w ten sposób tworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
    Autor: dr
    2018-06-21 20:00:39