Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

20-lecie mlecznego zrzeszenia w Rozogach i Świętajnie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach spotkali się rolnicy i sympatycy rolnictwa z gminy Rozogi i Świętajno, aby świętować jubileusz 20-lecia Zrzeszenia Producentów Mleka.



Rolnicy z gminy Rozogi zorganizowali się i powołali w 1996 roku Zrzeszenie Producentów Mleka w Sposób Przyjazny dla Środowiska. Wpisanie do rejestru nastąpiło 31 grudnia 1997 roku. Założycielami zrzeszenia byli: Wiesława Kąkol, Roman Pszczółkowski, Czesław Lis, Zygmunt Tański ,Jan Czyż, Mirosław Baprawski i Edward Kaczmarczyk. Pierwszym prezesem był Roman Pszczółkowski, następnie w 2011 roku funkcję tę objął Zygmunt Tański. Obecnie prezesem zrzeszenia jest Grzegorz Jędrzejczyk.

 

 

Impulsem, który zmobilizował rolników do zorganizowanych działań był realizowany w latach 1996/97 przedakcesyjny program PHARE, pierwszy, który „dostarczył” Polsce środki unijne. W jego ramach na obszarze kilku gmin rejonu szczycieńskiego, w tym na terenie Rozóg, przeprowadzone zostały działania w zakresie m.in. melioracji gruntów oraz budowy zbiorników na gnojowicę i płyt gnojowych czyli modernizacji istniejących obór. Programem objętych zostało wówczas 35 obór z gminy Rozogi (poza nimi także z gm. Świętajno oraz z Myszyńca).

- Przyczyniło się to do szybszego rozwoju gospodarstw, a Zrzeszenie, utworzone na potrzeby tego programu, przetrwało i też się rozwija. Na początku do zrzeszenia należało 41 rolników, a obecnie jest ich 55 – mówił prezes Jędrzejczyk przedstawiając historię organizacji.

 

Zrzeszenie jest dobrowolną, niezależną i samorządną organizacją społeczno-zawodową rolników indywidualnych. Działa na rzecz zwiększania produktywności gospodarstw rolnych, wdraża zasady rolnictwa zintegrowanego. Wspiera sposoby gospodarowania przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Podjęte działania i realizacja naszych zamierzeń wynika z zasad zrównoważonego rozwoju rolnictwa i służy ochronie środowiska stąd też pochodzi nasza nazwa Zrzeszenie Producentów Mleka w Sposób Przyjazny dla Środowiska – podkreślał prezes.

W świętowaniu jubileuszu uczestniczyli nie tylko członkowie zrzeszenia, ale także zaproszeni goście, w tym władze gminy w osobie wójta Zbigniewa Kudrzyckiego, „koledzy po fachu”, czyli producenci mleka zrzeszeni w podobnej organizacji na terenie gminy Świętajno - „Mazurska Łąka”, jak również przedstawiciele Spółdzielni Mleczarskiej ,,Mlekpol" Grajewo, z którą rolnicy z Rozóg współpracują. Na imprezie, której przebieg rolnicy zawdzięczają koordynatorowi Dariuszowi Borsowi, bawiło się ponad 100 osób przy zespole ,,NICE".

 

Dorota Kulas/hab



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-04-23 10:55:34

Groźny wypadek w Rozogach, trzy osoby ranne

  • Czwartek, 2018-02-15 13:12:29

W Rozogach ruszył konkurs na dotacje

  • Wtorek, 2018-01-02 16:52:24

Amfiteatr w Rozogach doczeka się dachu


Komentarze

  • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
    Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
    Autor: Ksawery
    2018-04-24 12:59:10
  • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
    Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
    Autor: Wiem
    2018-04-24 12:35:10
  • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
    Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
    Autor: Obserwator
    2018-04-23 19:44:17
  • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
    Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
    Autor: Helena Modrejewska
    2018-04-23 19:28:43
  • Szczytno – miasto bez szans?
    jaki burmistrz takie miasto
    Autor: danuta
    2018-04-23 15:20:02
  • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
    Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
    Autor: Szymon Si
    2018-04-23 10:33:08
  • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
    Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
    Autor: Ja
    2018-04-22 22:39:49
  • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
    a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
    Autor: tak się pytam
    2018-04-22 17:58:07
  • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
    Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
    Autor: Do I co
    2018-04-22 12:03:03
  • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
    Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
    Autor: wyborca
    2018-04-21 18:35:38