Czwartek, 20 Wrzesień, Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

130 radnych, 2 burmistrzów i 5 wójtów, czyli wybory w naszym powiecie


Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października. Termin ogłosił premier Mateusz Morawiecki. A to oznacza, że od wtorku ruszyła, już oficjalnie, kampania wyborcza. W naszym powiecie wybierzemy 130 radnych, 2 burmistrzów (Szczytno i Pasym) i 5 wójtów. Będzie to kampania krótka i intensywna. Kandydaci walczą o ciepłe posadki na 5, a nie 4 lata, jak to było dotychczas. Warto solidnie się zastanowić na kogo zagłosować, ale przede wszystkim – w ogóle głosować. Nie dajmy się omamić obietnicami, bo naprawdę to od naszego głosu zależy rozwój naszych małych ojczyzn.Rada Powiatu Szczytno

 

Do rady powiatu wybierzemy 19 radnych. Właśnie zmienione zostały nieco okręgi wyborcze. Jeden mandat ubył w okręgu trzecim, który składa się z gmin Pasym i Dźwierzuty. Do tej pory mieszkańcy mieli czworo swoich przedstawicieli w powiecie. W nowych wyborach będą mieli jedynie trzech. Więcej o jednego radnego wybiorą za to mieszkańcy gminy wiejskiej Szczytno. Będą mieli 4 swoich przedstawicieli w radzie. Liczba mandatów uzależniona jest od liczby mieszkańców.

6 radnych będzie miało Szczytno.

4 radnych gmina wiejska Szczytno.

Po 3 radnych gminy: Pasym-Dźwierzuty, Rozogi-Świętajno i Jedwabno-Wielbark.

O tym, kto zostanie starostą (nie musi sam być radnym) i kto będzie członkiem Zarządu Powiatu na następną kadencję, zadecydują wybrani radni.

 

 

Miasto Szczytno

 

To największy samorząd w naszym powiecie. I właśnie tu zapowiada się największa walka o fotel burmistrza. Na razie zajmuje go Danuta Górska. Czy ktoś „zrzuci” ją z tego stołka?

Wciąż nie znamy oficjalnych kandydatów do walki o to stanowisko. Z informacji, które przewijają się w kuluarach wynika, że powalczą o nie: Danuta Górska, Zbigniew Gontarzewski, Krzysztof Mańkowski, Rafał Wilczek, Wojciech Szewczak, Aneta Lenard...

Ale to zapewne nie wszyscy kandydaci, którzy staną do tej rywalizacji, bo kandydatów na burmistrzów i wójtów można zgłaszać do 26 września.

Na razie jednak trudno wymóc na przedstawicielach poszczególnych ugrupowań konkretne deklaracje.

 

Rada Miejska w Szczytnie liczy 21 radnych. To też łakomy kąsek dla wielu. Konkretnych kandydatów poznamy najpóźniej do 16 września.

 

Może to być ciekawa kapania, bo okazuje się, że własnych komitetów wyborczych nie tworzą PO i SLD. Wspólnie z Razem dla Mieszkańców, Wybieram Szczytno, Ziemią Szczycieńską zbudowali koalicję i do powiatu oraz miasta pójdą pod szyldem KWW Porozumienie Szczycieńskie.

 

 

Zbigniew Kudrzycki, szef PO: - Nasi kandydaci pojawią się na listach Porozumienia Szczycieńskiego.

 

Arkadiusz Leska, szef SLD: - Zarówno do powiatu, jak i do miasta idziemy z list Porozumienia Szczycieńskiego. Jest to bardzo mocna koalicja z wieloma ciekawymi osobami. Naszym kandydatem na burmistrz jest Krzysztof Mańkowski.

 

 

 

Miasto i Gmina Pasym

 

W Pasymiu wyborcy wskażą 15 radnych oraz burmistrza. Na razie jest nim Cezary Łachmański. To jego pierwsza kadencja.

Tu również nie ma jeszcze oficjalnych kandydatów, ale przewijają się takie nazwiska jak: Cezary Łachmański, Bernard Mius, Marcin Nowociński. Nie jest wykluczone, że i w tym samorządzie pojawi się jednak ktoś jeszcze.

 

 

Gmina Wielbark

 

Od stycznia Wielbark będzie miał prawa miejskie. Więc będzie to miasto i gmina w jednym. Wójt stanie się burmistrzem. Ale w nachodzących wyborach mieszkańcy wybiorą jeszcze wójta.

Z naszych informacji wynika, że do rywalizacji staną Grzegorz Zapadka i Urszula Olender. Kto jeszcze? Czas pokaże.

Mieszkańcy wybiorą też 15 radnych.

 

 

Gmina Świętajno

 

Tu może być bardzo ciekawa kampania wyborcza. Wójtem jest Alicja Kołakowska. Zapewne będzie starała się o reelekcję. Ale na pewno jej kontrkandydatami będą byli wójtowie Janusz Pabich i Jerzy Fabisiak. Czy ktoś podzieli tę trójkę i dołączy do rywalizacji?


Mieszkańcy wybiorą też 15 radnych.

 

 

Gmina wiejska Szczytno

 

To jeden z najbardziej chwalonych samorządów w naszym powiecie. Często stawiany za wzór. Wydawałaby się, że wójt Sławomir Wojciechowski nie powinien mieć konkurencji, a jednak.

Kampania ruszyła tam już kilka tygodni temu. Ktoś oblepia tablice szkalującymi wójta plakatami. Sprawą zajęła się policja.

W nadchodzących wyborach na giełdzie nazwisk, które mogą „ubiegać się” o fotel wójta wymienia się następujące: Sławomir Wojciechowski, Jolanta Cielecka ale też Ewa Zawrotna. Być może pojawi się ktoś jeszcze.

Rada Gminy Szczytno liczy 15 osób.

 

 

Gmina Jedwabno

 

Świetnie na stanowisku wójta radzi sobie tu Sławomir Ambroziak. Pod jego rządami ta niewielka i uboga gmina zaczęła się rozwijać. Mimo to nie jest wykluczone, że i tu znajdą się kontrkandydaci do fotela wójta. Na razie słychać o Sławomirze Ambroziaku.

Rada Gminy Jedwabno liczy 15 osób.

 

 

Gmina Dźwierzuty

 

Gminą kieruje Marianna Szydlik. To jej pierwsza kadencja. Tu też zapowiada się ciekawy pojedynek, bo wśród potencjalnych kandydatów na wójta pojawiają się: Czesław Wierzuk, Sylwia Jaskulska, Jolanta Łomiak.

Rada Gminy Dźwierzuty – 15 osób.

 

 

Gmina Rozogi

 

To gmina z dużym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości, w której rządzi wójt z... Platformy Obywatelskiej. Czy Zbigniew Kudrzycki utrzyma tam swoją posadę? Kto stanie z nim w szranki w nadchodzących wyborach? Wśród kandydatów pojawiają się nazwiska byłego wójta Józefa Zaperta, ale i byłego dyrektora GOK Wojciecha Szewczaka.

Rada gminy Rozogi liczy 15 osób.

 

Kalendarz wyborczy

 

27 sierpnia 2018 r., do godz. 24 – zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub

właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

 

16 września 2018 r., do godz. 24 – zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów

do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy

 

 

26 września 2018 r., do godz. 24 – zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 

19 października 2018 r. o godz. 24 – zakończenie kampanii wyborczej.

 

 

21 października 2018 r. godz. 7–21– głosowanie.

 

 

Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

 Komentarze do artykułu

Hjob

Zastanów się się - znowu ci sami zastawiasz się nad tym kto nami rządzi - ... .

Miecz

Czyżby mieszkaniec uznał scenę i aleje za stajnie. A może mieszkaniec zajął by się radny który przetrzymuje broń nielegalnie w domu. Z kond inont szef klubu wójta Kudrzyckieg.

Wyborca

Proszę posłuchać uważnie i się zastanowić nad tym co Pan pisze !!!!!!!!! Obecny Wójt został upokorzony w pewien sposób podczas spotkania w GOKu z Panem Sasinem z PiSu, . Nie wiem tylko czy jest Pan w stanie zrozumieć w na czy to wszystko polegało???? Nawiązując do dalszych Pana wywodów myślę że byłoby lepiej się zastanowić nad wyeliminowaniu zła , które rozprzestrzenia się w naszej gminie jak choroba zakaźna i nic z tym się nie robi!!!!!!!!!!!!! Dlaczego jeszcze jest pewna osoba w składzie rady mając zarzuty karne???? Myślę ze wie Pan o kogo chodzi?????? Jeżeli chodzi o alejkę szału chyba nie robi ta inwestycja! Przyzna Pan mi chyba rację??? Bo oprócz tzw kładki nic tam nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Mieszkaniec

A nikt nie wspomniał o kandydacie na wójta Gminy Rozogi przywiezionym w walizce przez PiS. Pan Dzierlatka oprowadza kandydata jak po własnej stajni i pokazuje scenę oraz alejkę nad rzeką, mimo że był przeciwny budowie. Najlepsze w tym wszystkim że podczas spotkania w GOKu z Panem Sasinem z PiSu, obecny wójt został przez niego poparty.

Śmieszek

O rany! Taki wysyp, a nie ma w czym wybierać!

Termin

Oby wygrała Pani Urszula w gminie Wielbark.

Napisz


Komentarze

 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Ciekawy artykuł o zmianach zachowania wilków w stosunku do człowieka. Jak rozmówca może gwarantować, że drapieżnik nie zaatakuje nigdy człowieka.
  Autor: rex
  2018-09-20 09:43:38
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  A przepraszam, miejsca parkingowe to gdzie będą?
  Autor: Tomasz
  2018-09-20 09:36:08
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Zbyszku, trudny wybrałeś brzeg na przeprawę. Skostniałe układy miasta, nie sprzyjają brodzeniu w tym miejscu. WIARA i poglądy które wyrażasz, zapewne przysporzą ci w przyszłości wiele problemów. Poznałem to na swojej skórze :) Jednak nie poddawaj się. Droga prosta i wąska, to droga zwycięstwa. Bądź tym, który przechodzi mimo to :) Nasze głosy masz.
  Autor: Tomek TK Drogi i Mosty :)
  2018-09-20 09:10:43
 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Wreszcie artykuł co ma ręce i nogi. Brawo.
  Autor: Kara
  2018-09-19 22:17:16
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Po prostu kino by sie przydalo.
  Autor: J
  2018-09-19 21:02:01
 • 130 radnych, 2 burmistrzów i 5 wójtów, czyli wybory w naszym powiecie
  Zastanów się się - znowu ci sami zastawiasz się nad tym kto nami rządzi - ... .
  Autor: Hjob
  2018-09-19 20:08:57
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do zbyszka.To faktycznie fundamentalna różnica::)))) W takim razie kolejny cytat z wypowiedzi kandydata"Na szczeblu lokalnym najważniejszy jest człowiek. Ale nie wolno zapominać jeszcze o innej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o wiarygodności kandydata" Co myślał jak wpisywał na listę Jolantę,Sawickiego,Lorkowskiego?!! Jaką te chorągiewki mają wiarygodność Twoim zdaniem? Dla mnie zupełne dno.
  Autor: Marek
  2018-09-19 17:53:26
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Tomka na przełomie 2016/17 z miasta ubyło 1000 osób (dane GUS w zestawieniu z PKW) O tyle nie zwiększyła się liczba Gminy Szczytno. Warto natomiast zabiegać o każdego nawet pojedynczego mieszkańca aby pozostał w mieście. Wystarczy czytać ze zrozumieniem :) Co do braku ludzi to mam nadzieję że jeżeli zajdzie taka potrzeba to Tomek skorzysta z zaproszenia i pomoże :) Program na stronie www. Polecam przeczytać.
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:07:25
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Marka W Dźwierzutach nie ma koła PiS :) Kandydaci nie są członkami a jedynie startują z list PiS!
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:03:48
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  "Trudno mieć zaufanie do ludzi, którzy w zależności od zewnętrznej sytuacji zmieniają swoje poglądy czy przynależność do organizacji."-tu dopiero jest hipokryzja!!!!! Połowa "działaczy" koła PIS z Gminy Dźwierzuty to armia zaciężna z PSL-u.Pani kandydat na Wójta Jolanta w poprzednich wyborach startowała do powiatu z listy PSL,ale prawdziwa perełka to pan Krzysztof S. Ten to jest chorągiewka....zaczynał w Samoobronie,przez PSL,a teraz jak statek tonie to zahaczył się w PIS-e.Oj pociągnął oni Pana,Panie Zbyszku....po cichu liczę że w dół,bo czy ludzie mogą zaufać takim chorągiewkom??!!!!
  Autor: Marek
  2018-09-18 21:12:25